Joris van Severen – ojciec flamandzkiej Trzeciej Pozycji

verdinasojoris

Gdy patrzymy na dzisiejsze państwo o nazwie Belgia, jedno z najbardziej „postępowych”, trudno niektórym sobie wyobrazić, iż przed wojną było ono swoistym bastionem nacjonalizmu lub raczej nacjonalizmów, gdyż musimy pamiętać o obecnym tam dualizmie narodowym (Walonowie i Flamandowie). O ile przypadku tych pierwszych hasła „Leon Degrelle” i „Rex” mówią praktycznie wszystko, o tyle flamandzki rewolucyjny nacjonalizm tamtego okresu zasługuje na przybliżenie.

W latach 30-tych główną siłą polityczną reprezentującą interesy Flamandów był Vlaamsch Nationaal Verbond (Flamandzki Związek Narodowy) kierowany przez Stafa de Clercqa. Jednak ugrupowaniem najbardziej bojowym, bezkompromisowym i mogącym uchodzić za protoplastę lokalnego ruchu Trzeciej Pozycji był utworzony w 1931 roku Verbond der Diets Nationaal-Solidaristen zwany w skrócie Verdinaso. Partia nieodłącznie związana była z osobą jej twórcy – charyzmatycznym i nietuzinkowym Jorisem van Severenem.

Joris van Severen urodził się 19 lipca 1894 roku. W trakcie I wojny światowej walczył w armii belgijskiej i już wtedy angażował się w działania na rzecz obrony praw Flamandów, co nie podobało się jego przełożonym. Po wojnie został posłem z ramienia Frontpartij, jednak stopniowo coraz bardziej rozczarowywał się do jej kierownictwa i parlamentaryzmu. W 1931 roku tworzy Verdinaso, ruch oparty na korporacjonizmie i narodowym solidaryzmie, odrzucający kapitalizm i marksizm, głoszący hasła likwidacji Belgii i niepodległości Flandrii, która byłaby państwem połączonym unią z bliską Holandią (idea tzw. Dietslandu). Nie można także zapomnieć o silnym katolickim obliczu Verdinaso, którego przywódca zawsze nosił ze sobą Pismo Święte i nie zasypiał bez przeczytania kilku fragmentów. Pomimo postulatów decentralistycznych, podkreślających wynikającą z katolickiej nauki społecznej zasadę pomocniczości, środowiska lewicowe zjednoczone z plutokratami i banksterami nieustannie oskarżały Verdinaso o „faszyzm”. Kilka lat później (1937), w ramach tzw. Nieuwe Marsrichting (Nowy Kierunek Marszu), Verdinaso zmieniło postulat zniszczenia Belgii na rzecz utworzenia Wielkich Niderlandów, nawiązujących do średniowiecznego państwa burgundzkiego i obejmujących tereny Belgii, Holandii, Luksemburga i francuskiej części Flandrii. Ten zwrot nie spodobał się części jego współpracowników, którzy opuścili ruch.

Przed napaścią III Rzeszy na Belgię Joris van Severen dał się poznać jako zdecydowany krytyk agresywnej polityki Hitlera. Gdy wojska niemieckie wkraczały do kraju, wezwał wszystkich działaczy Verdinaso do walki w szeregach armii belgijskiej. Nie przeszkodziło to jednak establishmentowi w aresztowaniu go, wywiezieniu do Francji i oskarżeniu o „zdradę”. 20 maja 1940 roku w Abbeville, gdzie przebywał zatrzymany, pijani francuscy  żołnierze zaczęli wyprowadzać więźniów czwórkami i rozstrzeliwać. Gdy Joris van Severen wystąpił z protestem na takie zachowanie, nagle z tyłu padł strzał. Wybitny narodowy rewolucjonista i syn Flandrii zginął podobnie, jak ofiary bolszewickich katów. Jego śmierć oznaczała także koniec ruchu Verdinaso.

WT

Joris_Van_Severen


Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy: