life on top s01e01 sister act hd full episode https://anyxvideos.com xxx school girls porno fututa de nu hot sexo con https://www.xnxxflex.com rani hot bangali heroine xvideos-in.com sex cinema bhavana

Dr Dariusz Ratajczak: Werwolf – między mitem a historyczną prawdą

Promuj nasz portal - udostępnij wpis!

Śląsk Opolski po przejściu frontu w roku 1945 stał się areną kilku co najmniej przeciwstawnych sobie procesów. Z jednej strony na jego terenie instalowały się nowe, polskie władze, ze wschodu i centralnej części kraju napływały tysięczne masy ludzkie szukając możliwości osiedlenia się na stałe lub, szczególnie w przypadku mieszkańców tzw. Czerwonego Zagłębia, ”wyszabrowania” poniemieckiego mienia. Z drugiej – Ślązacy, rodzima ludność regionu, doświadczali tragedii związanej z okrutnym, właściwie okupacyjnym traktowaniem ich przez żołnierzy Armii Czerwonej, a później nieufnym przez administrację polską. Śląski krajobraz uzupełniały nadto powroty ludzi ewakuowanych na polecenie władz niemieckich na początku 1945 roku, ukrywający się w lasach dezerterzy, maruderzy itd.

Ciekawym, ale bardzo stronniczo jak dotąd ocenianym przez polską historiografię zjawiskiem stało się wreszcie powstawanie różnych podziemnych organizacji- tak polskich, jak i niemieckich. Te pierwsze, oczernianie przez lata, ostatnio na fali ustrojowych zmian w kraju doczekały się sprawiedliwych, rehabilitujących ocen.

Nieco inaczej rzecz się ma z podziemiem niemieckim, walczącym wprawdzie z tym samym przeciwnikiem, ale stawiającym sobie zgoła odmienne cele. Autorowi – Polakowi trudno się z nimi oczywiście utożsamiać, niemniej jednak jako historyk i człowiek rozumiem intencje towarzyszące jego powstaniu. Ale nie o to w tym krótkim artykule chodzi.

Stawiam oto tezę, że problem konspiracji niemieckiej na Śląsku Opolskim został sztucznie rozdmuchany przez komunistyczne władze. ”Werwolf”, ”Freies Deutschland” i inne organizacje stały się swoistymi straszakami. Przecenianie, wyolbrzymianie i eksponowanie akcji przez nie podejmowanych usprawiedliwiało prowadzenie działań, które uderzały bezpośrednio w Ślązaków, nawet tych, którzy z podziemiem nie mieli nic lub prawie nic wspólnego. Schemat wyglądał następująco: młodzi chłopcy znajdowali broń (a było jej dużo na polach, w lasach), ktoś sformułował hasło: ”organizujcie się”. Następnie odbywano spotkania, dyskutowano o obecnej sytuacji politycznej, przyszłych scenariuszach wydarzeń” i nagle wkraczali funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Grupę rozbijano, przypisując jej nierzadko czynny, których nie popełniła. Tworzyli ja bowiem – śmiem twierdzić, że takich było najwięcej, chociaż zdarzały się inicjatywy poważniejsze- amatorzy, 15-16- latkowie, u których niewątpliwy patriotyzm i sprzeciw wobec zupełnie nowej rzeczywistości mieszał się z młodzieńczą fantazją, kształtowaną chociażby lekturą książek przygodowych.

W sumie więc ”impreza” była niezbyt poważna, niemniej jednak w oczach władz, często” inspirujących powstanie grupy, zasługiwała na nadanie jej apokaliptycznego wymiaru, tak by robiące wrażenie słowo: „Werwolf” cementowało naród i nastawiało go jak najgorzej do wszystkiego co niemieckie. Były i inne przypadki. Oto kilku młodzieńców, czasem byłych żołnierzy Wermachtu psychicznie skrzywionych przez wojnę, nie mogąc znaleźć się w nowej sytuacji, podejmowało się czynów niezgodnych w każdym ustroju z prawem. Kłusowali, „podprowadzili” komuś prosiaka, konia, rower. Słowem- kompletny brak motywu politycznego. Zadaniem Urzędu Bezpieczeństwa było go znaleźć. Aby nie być gołosłownym, postaram się przyporządkować podanym wyżej „modelom” dwa konkretne przykłady.

W maju 1945 roku w Strzeginowie (Striegendorf, obecnie Strzegłów), powiat Grodków, Hubert Reimann założył tajną organizację „Werwolf”. Pomysłodawcą miał być niemiecki żołnierz powracający z frontu, który przespawszy w mieszkaniu Reimanna jedną noc, nazajutrz oświadczył mu, że Niemcy mieszkający w powiatach: grodkowskim i niemodlińskim winni gromadzić broń. Stosunkowo szybko Reimann zwerbował do organizacji 15-17 letnich chłopców, strzeginowskich kolegów i znajomych, którzy z dwoma wyjątkami wcześniej nie służyli w wojsku. Działalność grupy, ograniczająca się do spotkań i gromadzenia broni, nie trwała długo. Już 26 stycznia 1946 roku chłopcy zostali zatrzymani przez Powiaty Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Grodkowie. Podczas rewizji znaleziono u nich m.in. karabin maszynowy, kilkanaście granatów, 1 aparat nadawczy, 1 bębenkowiec, wojskowy aparat telefoniczny, 1 flowert, 2000 sztuk amunicji.

Sąd wojskowy w Katowicach uznał, że oskarżeni utworzyli nielegalną organizację, której celem było oderwanie Śląska od Polski, a ponadto nielegalnie przechowywali broń. Kary były bardzo wysokie, od 7 do 10 lat. Wolności nie doczekał Reimann. 13 kwietnia 1946 roku został zastrzelony przez konwojentów w czasie próby ucieczki.

18 października 1946 roku przed obliczem wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach stanęli: Reinhold Klingenberg, Hubert Pietruszka , Jerzy Stiller, Franciszek Kasprzik, Walenty Wodarz, Gerhard Suszczyk, Hubert Mizdziol. Większość pochodziła z Budkowic i nie ukończyła 20 roku życia. Wszyscy natomiast byli zweryfikowani, to znaczy uznani za Polaków. Zarzucono im, że od kwietnia do 13 września brali udział w związku terrorystyczno- rabunkowym z bronią w ręku. Ich akcje polegały na okradaniu sklepów, zaborze garderoby damskiej i męskiej, rowerów. Przy tym podczas napadów nikt nie zginął. Kary wymierzone oskarżonym były niewspółmiernie wysokie do dokonanych czynów. Klingenberg, Pietruszka i Stiller zostali skazani na śmierć, pozostali od 5 lat więzienia do dożywocia. Według mnie mamy tu do czynienia ze zwykłym sądowym morderstwem, uzasadnionym prymitywnym stwierdzeniem, że tego rodzaju ”bandy godzą w nowo osiedlone rodziny repatriantów, dla których ludzie o tym pokroju zapatrywań co oskarżeni” czują nieuzasadnioną nienawiść. Powyższą trójkę stracono jesienią 1946 roku.

dr Dariusz Ratajczak

Werwolf


Promuj nasz portal - udostępnij wpis!
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 9)
Tagi: ,

Podobne wpisy:

  • 27 stycznia 2023 -- Adam Danek: Czy Adolf Hitler ocalił komunizm?
    W opracowaniach historycznych i politologicznych nazizm przedstawia się jako ruch agresywnie antykomunistyczny, zgodnie zresztą ze sposobem, w jaki on sam siebie prezentował. Tak t...
  • 7 września 2022 -- Stanisław Stroński: Kto wszczął wojnę w Europie we wrześniu 1939?
    Pisząc w r. 1943 dłuższą rzecz o Polsce i Rosji w „Wiadomościach Polskich”, przedstawiłem w rozdziale o latach 1939-1941 (nr 182) sprawę układu między Niemcami a Rosją z 23 sierpni...
  • 18 czerwca 2026 -- Adam Danek: Państwo prawdziwie postępowe
    Na temat narodowego socjalizmu i III Rzeszy wypowiadano najrozmaitsze opinie, w tym wiele nieprawdziwych – czy wręcz absurdalnych. Jedna z najbardziej rozpowszechnionych spośród ty...
  • 1 czerwca 2026 -- W obronie Mszy Świętej w Auschwitz
    Obóz koncentracyjny Auschwitz I, został stworzony dla Polaków i to właśnie Polacy – 728 więźniów z Tarnowa, byli pierwszymi przywiezionymi tam ofiarami. Od 1947 roku, w każdą roczn...
  • 1 maja 2026 -- Konrad Rękas: Czy Hitler był liberałem?
    Tytułowe pytanie nie jest bynajmniej bardziej prowokacyjne niż upieranie się, że nazizm był socjalizmem. Niestety, ale znajomość gospodarczej historii III Rzeszy zbyt często ograni...
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 6)
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

4 Komentarzy

  1. Mariusz Szczerski pisze:

    Werewolf działał też prężnie w Norymberdze. Nawet kilka lat po wojnie amerykańscy wojacy byli przestrzegani, aby poruszać się w dwójkach podczas jazdy po mieście, gdyż w każdej chwili mogą zostać ostrzelani. Wysadzono też jedną z amerykańskich baz, ale to już była mieszana operacja z uwzględnieniem niemieckich narodowców z NRD, którzy bardziej niż Stalina, nienawidzili ponownej okupacji swoich ziem przez liberatorów zza Oceanu.

    • Zadrużny pisze:

      NRD było bardziej nacjonalistyczne i niemieckie w swoim charakterze niż wszelakiej maści „neonazistowskie” pionki CIA i USraela z RFN czy innego NPD zinfiltrowanego do cna przez glowies od urzędu ochrony konstytucji – tacy ludzie generalnie nie mają przekonań poza jakimś wypaczonym kultem Adolfa wprost z hollywoodzkich filmów o lolokauście i 6000 gorylionach.

      Jak mawiali – z komunisty można zrobić dobrego narodowego socjalistę, dlatego Ceaucescu, Juche, Rewolucje Kulturalne, Korenizacje, Moczary i reszta były w bloku wschodnim podczas gdy na zachodzie na piedestale stawiano PKB i demokrację liberalną, czyli rządy wszelakiej maści międzynarodowych jak Brzeziński czy Kissinger.

    • Zadrużny pisze:

      Socjalizm to stagnacja, kapitalizm to degeneracja – zimna wojna to najlepszy przykład. To USA szerzyło wśród Europejczyków zdegenerowaną liberalną ideologię, aczkolwiek sowiety nie były lepsze – do momentu.

  2. Tobiash_rbk pisze:

    Do Brzezińskiego dodaj Lipskiego. Ten sam kaliber, a działał w Polsce.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*