Gniew ludu i akcja sanitarna: Spalony lewacki skłot w Salonikach

Między 100 tysięcy (wg policji) a 400 tysięcy osób (wg organizatorów) zebrało się 21 stycznia 2018 roku w Salonikach na północy Grecji, wzywając do tego, by sąsiednia Macedonia zmieniła swoją nazwę. Macedonia to również nazwa greckiego regionu, którego ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.

„Istnieje tylko jedna Macedonia i jest grecka” – mówią protestujący na nagraniu wideo opublikowanym w internecie. Demonstracja odbyła się przed pomnikiem Aleksandra Macedońskiego. W grudniu premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył, że jego kraj jest gotowy zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Macedońskim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju.

Od momentu odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku Grecja, dla której ten słynny władca także jest bohaterem narodowym, toczy z władzami w Skopje spór o nazwę państwa. Na forum UE przeforsowała dla niego oficjalne określenie „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” (akronim angielski – FYROM). Zdaniem władz Grecji używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują wysiłki Skopje, by wstąpić do NATO i UE.

W manifestacji wzięła udział liczna grupa działaczy narodowo-rewolucyjnego Złotego Świtu. Nasi greccy koledzy od wielu lat walczą w obronie greckiej Macedonii.

Greckich patriotów zaatakowała kamieniami w tym dniu grupa anarchistów i innych antyfaszystowskich przygłupów. Szybko jednak pożałowali gniewu ludu i pragnienia zachowania czystości. Od manifestacji odłączyła się grupa sanitarna, która poczęstowała środkami higienicznymi (koktajle Mołotowa) pobliski skłot „Libertatia”. Siedlisko zarazy kompletnie spłonęło.

Na podstawie: forsal.pl/nacjonalista.pl

grecja

Lewacki skłot po akcji sanitarnej

Przemarsz naszych kolegów ze Złotego Świtu

Bonus muzyczny

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

Jeden komentarz

  1. Z tym konfliktem o nazwę to trochę przesada (chociaż jestem zdania, że Macedonia powinna się nazywać Wardarską Macedonią). Nie widzę problemu, żeby do antycznej Macedonii odwoływała się (częściowo) słowiańska Wardarska Macedonia, jak i Grecja. Uważam ten spór za przejaw małego szowinizmu

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*