Degradacja środowiska naturalnego po chińsku

Zamiana czerwonych książeczek towarzysza Mao na portfele wypełnione kartami kredytowymi, spowodowała nie tylko zmianę stylu życia setek milionów Chińczyków i zalanie całego świata produktami z napisem „made in China”, ale doprowadziła także do niespotykanej degradacji środowiska naturalnego, co z kolei będzie miało ogromny wpływ na losy przyszłych pokoleń.

Zanieczyszczenie środowiska w Chinach doprowadziło do tego, że co 20 noworodek przychodzi na świat z wadą wrodzoną, która zaważy na jego rozwoju. W Chinach odsetek dzieci z wadami wrodzonymi wzrasta zarówno w miastach, jak i na wsiach. Co roku  na świat przychodzi aż 1,1 mln upośledzonych fizycznie dzieci. Stanowi to 7 proc. wszystkich narodzin w Państwie Środka. 10 proc. wad wrodzonych u noworodków spowodowanych jest zanieczyszczeniem środowiska. 2/3 przypadków zwyrodnień to efekt zarówno degradacji środowiska, jak i wad genetycznych.

„Dziennik Ludowy”, oficjalny organ prasowy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, w jednym ze swoich artykułów nie ukrywa ponurej rzeczywistości „chińskiego kapitalizmu”. W 2011 roku około 40% wszystkich rzek chińskich zostało poważnie zatrutych w zeszłym roku  w wyniku przedostania się do wód rzecznych 75 miliardów ton wód zanieczyszczonych, lub będących odpadem poprodukcyjnym. 20% rzek zostało tak zatrutych, że jakikolwiek kontakt fizyczny z ich wodami uznano za niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego. Prawie 300 milionów mieszkańców obszarów wiejskich w Chinach cierpi na brak dostępu do wody pitnej. Fatalna jakość powietrza w niektórych chińskich miastach, szczególnie w Pekinie, stała się ostatnio niechlubnym symbolem kraju. Ubiegłej zimy chińską stolicę przez kilka tygodni spowijał gęsty smog, widoczność spadła do 500 metrów, ludzie nosili maski przeciwpyłowe, a stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu chwilami 40-krotnie przekraczało limity zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Naukowy piszą już o „Brązowej Chmurze”, która nakręca cyklony, rozpuszcza lodowce, wylewa rzeki, zabija dzieci, skraca życie dorosłych. Ogromne ilości zanieczyszczeń krążą nad Azją i tylnymi drzwiami wracają do USA, które cieszyły się z eksportu swoich zanieczyszczeń. Chińska „Brązowa Chmura” sięga do 3 km w górę i rozpościera się ponad całą Azją Południowo-Wschodnią, przepływając ponad Indiami aż nad półwysep Arabski.

Jak informuje serwis twojapogoda.pl, chińskie Ministerstwo Środowiska pod rygorem tajemnicy państwowej utajniło niedawno raport na temat stanu środowiska w Chinach. Dane będące podstawą opracowania były zbierane przez 6 lat, przebadano 200 000 próbek powietrza, gleby, wody i artykułów rolnych. Nieoficjalne dane przekazywane przez geologów wskazują, iż w chińskich miastach skażonych jest aż 90 procent wód podziemnych, z czego 60 procent w stopniu poważnym. Normy jakościowe wody podziemne miały tylko w 3 procentach miast. W całym kraju istnieją obszary, gdzie populacja całych wiosek choruje na nowotwory.

Tylko w 2010 roku koszty degradacji środowiska naturalnego i jej następstw wyniosły 230 miliardów dolarów, czyli ok. 3,5% chińskiego PKB. Władze tylko samego Pekinu na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w ciągu najbliższych 5-ciu lat chcą przeznaczyć kwotę 280 miliardów dolarów!

Przykład Chin wskazuje, iż w wielu kwestiach socjalizm i kapitalizm bazują na podobnych zasadach. Myślenie jedynie w kategoriach dnia dzisiejszego, degradacja środowiska naturalnego, nieliczenie się z dobrem wspólnym, dehumanizacja życia społecznego, rugowanie etyki z życia publicznego.

Oprac. WT

Flora, fauna i wszelkie szlaki wodne świata są ze sobą powiązane w sposób dynamiczny i kompleksowy, co pozwala istnieć rodzajowi ludzkiemu. Zaś te wzajemne stosunki mają kluczowe znaczenie dla wszystkich narodów i kultur. Trzecia Pozycja będzie działać na rzecz ograniczenia wyniszczania naszego wspólnego domu przez zachłanność kapitalistycznych korporacji, manię uprzemysławiania marksistów, chciwość międzynarodowych banków i przez zagrażających wolności adwokatów Zjednoczonego Świata. Człowiek posiada oczywiście prymat nad naturą, ale musi ją traktować jako podarunek, który ma zostać przekazany przyszłym pokoleniom.

Deklaracja Trzeciej Pozycji

kkchiny

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , ,

Podobne wpisy:

Comments

Komentarzy