Rabunkowa gospodarka: Polska ma bardzo niskie zasoby wodne

W Polsce mamy bardzo niskie zasoby wodne, porównywalne do egipskich – powiedział PAP Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ. Dodał, że niezbędny jest program świadomego zarządzania wodą w Polsce.

„W Polsce mamy bardzo niskie zasoby wodne – 1600 m sześc. na mieszkańca, podczas gdy średnia unijna to 4700 m sześc. Polskie zasoby porównywalne są zatem do egipskich” – podkreślił Wyszkowski.

Ekspert wskazał na konieczność „mądrego gospodarowania” tzw. małą retencją i dużą retencją, co umożliwi „rzeczywiste zarządzanie gospodarką wodną”. „Chodzi m.in. o zbiorniki retencyjne tzw. mokre, które przyjmują wodę na czas dużych opadów i stopniową ją uwalniają na etapie suszy, czy gorących miesięcy” – powiedział. „Świadomy program zarządzania wodą w Polsce jest niezbędny, bo mamy jej bardzo mało” – dodał.

Podkreślił, że zbiorniki retencyjne mają wielką wartość również dla walki z ryzykiem powodzi. „Ale też do walki z suszą w rolnictwie. Chodzi o to, by zmagazynowaną wodą tak umiejętnie gospodarować, by w okresie letnim wypuszczać ją ze zbiorników retencyjnych, ratując nie tylko polskie rolnictwo, ale też polskie lasy” – ocenił.

Dodał, że przy zbyt małych zasobach wodnych las się osłabia. „Trzeba zadbać o wodę dla puszczy i lasów w Polsce. Ponieważ lasy to jest zasób dla przyszłych pokoleń. One wpływają m.in. na jakość powietrza, jakość życia, ale też zasoby wodne” – wskazał.

Jak podkreślił, są to ważne wyzwania, którymi trzeba się zająć „na zasadzie strategii długofalowej, która powinna być na wyższym poziomie rządowych priorytetów”.

Na podstawie: forsal.pl

woda

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

Jeden komentarz

  1. Odnośnie artykułu to b.smutna prawda..Trzeba robić to, co sugeruje autor…Poza tym, my sami, w naszych gospodarstwach domowych powinniśmy oszczędzać wodę na tyle, na ile to możliwe…PS A ponadto, zrezygnować z kąpieli..tylko prysznic..Oszczędność wody i czasu ./pod prysznicem nie siedzi się jak w wannie 30/40 min/.!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*