Adam Gmurczyk: Pod znakiem faszyzmu

Chore drzewo nawet na dobrej ziemi nie urodzi nic dobrego; przeciwnie, drzewo zdrowe, które nawet na glebie trudnej potrafi sypnąć owocem soczystym, cieszącym oczy i – nade wszystko – podniebienie. Ta jakże oczywista prawda odnosi się jako żywo do efektów praktycznych dokonań myśli ludzkiej w dziedzinie idei.

Komunizm wychował młodych, nienawistnych światu, zapatrzonych w siebie egoistów, na ołtarzu swej „wiary” mordujących nie tylko bliskich. „Czerwoni” w obcej już sobie przestrzeni, wolnej od marksowskiego opętania, stawali się tym, czym mogli jedynie być: moralnymi degeneratami, typami socjopatycznymi, świetnie realizującym się w tym wszystkim, co człowiek cywilizowany uznaje za wstrętne. Osiągnięcia „ideowej szkoły komunizmu” widzimy na każdym kroku, i to nie tylko w naszym kraju.

„Dzieci” liberalizmu to produkt (tak – produkt) w swej istocie do komunistycznego zbliżony. I równie jak on od norm naszej europejskiej, łacińskiej cywilizacji oddalony. Psychopatyczna wersja indywidualizmu, zamknięta w zmaterializowanym, ciasnym opakowaniu współczesnej „nowoczesności”, uczyniła z adeptów idei liberalnej braci krwi „czerwonego” wynaturzenia.

Inne były losy wychowanków faszyzmu, z natury pierwotnej wersji idei ograniczone do słonecznej Italii. Faszyzm, który w dziele wychowania młodych pokoleń ruszył szlakiem etyki katolickiej, czerpiąc z niej garściami, naznaczył Włochy duchem uniwersalizmu chrześcijańskiego, ideą odpowiedzialności, poświęcenia i godności. A nade wszystko szacunku dla człowieka i wspólnoty. Nic dziwnego, że pokonany politycznie przez gardzących Europą i jej Wartościami wrogów, stał się celem bezpardonowych prześladowań i represji, kłamstw, przeinaczeń i fałszywych oskarżeń.

*

Trudno jest zabić w człowieku Ducha. On trwa. Przetrwa i ten wspaniały, ale i najpodlejszy z podłych mierzić może nas swoim istnieniem.

Forum, na którym najpełniej dziedzictwo idei się objawia, jest życie publiczne. I jeśli pewnym nadużyciem byłoby powiedzieć, że każdy komunista i liberał to łajdak, to bez żadnej pomyłki stwierdzić można, że każdy łajdak to albo liberał – albo komunista.

Ludzie z duchowej szkoły faszyzmu byli/są inni. Nieważne, gdzie rzucił ich los, osobiste wybory… To, czym nasiąkli, trwa mocno. Gdziekolwiek i kiedykolwiek w kraju il Duce działo się po II wojnie światowej coś dobrego, coś dla Włochów wartościowego, tam czynny był właśnie Duch Faszyzmu, duch ideowej faszystowskiej szkoły wychowania młodych; bo chociaż nie każdy przez faszyzm ukształtowany człowiek stawał się automatycznie wzorem cnót obywatelskich, to jednak każdy, który dla swego kraju wniósł coś dobrego – przez faszyzm został uformowany. Włochy zawdzięczają to naciskowi, jaki na edukację narodową kładł Mussolini.

Prezentowany przez nas materiał „Faszyzm a sumienie” to jeden z podręczników dla młodych adeptów faszyzmu. Jakże jego treść odbiega od tego, co na temat Czarnych Koszul przeczytać można w liberalno-lewicowych broszurkach czy „naukowych” z nazwy opracowaniach! W konfrontacji z rzeczywistym wymiarem duchowym faszyzmu padają w proch brednie reżimowych bajkopisarzy. Autor, Lyno Guarnieri, w podsumowaniu pisze: „Najwyższym zadaniem wychowawcy jest umiejętność rozwinięcia zasad wymaganych przez Faszyzm. Nade wszystko zakorzenić należy zmysł najściślejszej sprawiedliwości, bezinteresowności i oddania się bez zastrzeżeń interesom Narodu… Lojalność, męstwo i odwaga są również czynnikami niezbędnymi wychowania faszystowskiego.” I te wspaniałe zasady faszyzm wszczepił pokoleniom Włochów. Na ich szczęście. I na szczęście dla odradzającej się Europy.

Adam Gmurczyk

Powyższy tekst to Wprowadzenie do podręcznika włoskiej Awangardy Faszystowskiej, opublikowanego w najnowszym, 156. numerze kwartalnika „Szczerbiec”. Szczegóły wydawnictwa TUTAJ.

Przedruk całości lub części wyłącznie po uzyskaniu zgody redakcji. Wszelkie prawa zastrzeżone.

fafa

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*