Mieczysław Czerski: Narodowy radykalizm – nasza własna droga

Jedną z głównych cech współczesnego życia politycznego, społecznego, czy gospodarczego jest chaos stosowanych zasad, niechęć do własnego, jasnego programu, i co za tym idzie sprowadzenie pracy politycznej na płaszczyznę kombinacji krótkocelowych, okolicznościowych. Kierownicy jawni, czy ukryci boją się postawić jasno przed Narodem drogę, po której chcą iść, cel — o który chcą walczyć. W ten sposób, z jednej strony, mają możność ukrywać istotny cel i charakter swojej akcji, z drugiej, pozwalają sobie na nieuczciwe wykorzystywanie całego szeregu zasad i postulatów bliskich Narodowi Polskiemu, biorąc je jedynie pod uwagę z racji jakichś posunięć politycznych partii czy grupy.

W tych dniach został ogłoszony Program Narodowo-Radykalny. Jest to bezsprzecznie moment o doniosłości historycznej. Po raz pierwszy w dziejach życia politycznego Polski niepodległej mamy program, obejmujący wszystkie zagadnienia — program zamknięty, pełny. Narodowo-radykalny Ruch Młodych, który coraz wyraźniej wyodrębniał swoje oblicze ideowe i charakter w ogólnym zamęcie i wyścigu kombinatorów politycznych dokonał pierwszego, najważniejszego czynu — stworzył program. Program Ruchu Młodych nie powstał z racji takich, czy innych okolicznościowych tendencji. Jest on wynikiem pracy najzdolniejszych przedstawicieli Ruchu Młodych, pod kątem naczelnych ideałów nacjonalizmu polskiego, w ścisłym zespoleniu z tendencjami zbiorowej duszy Narodu i ducha czasów nowych. Jest on wysiłkiem Młodych na drodze do skonkretyzowania misji Wielkiej Polski, a której Młodzi potrafią nie tylko mówić, ale i walczyć osobistą ofiarą i bezwzględnym podporządkowaniem celów osobistych — wielkiej i słusznej idei.

Fakt wydania Programu ma doniosłe znaczenie dla całej przyszłości i rozwoju narodowo-radykalnego Ruchu Młodych. My chcemy nie tylko poświęcać się, walczyć bezwzględnie, z samozaparciem — my chcemy przede wszystkim wiedzieć, o co walczymy, co chcemy zmienić, a co zostawić, jaki kształt nadać naszemu życiu politycznemu, gospodarczemu i społecznemu. To skonkretyzowanie wizji Wielkiej Polski pozwoli na jeszcze głębsze, bezwzględniejsze oddanie wszystkich sił i zdolności Młodych — dla idei. Narodowo-Radykalny Ruch Młodych ma odwagę powiedzieć jasno, czego chce.

Dziś, w czasach tak trudnej i rozpanoszonej wszędzie hasłomanii, gdzie frazesem i nastrojami, otumania się Naród, wciągając całe masy ludzi dzielnych i wartościowych do pracy, za którą kryje się interes jawnych lub ukrytych kombinatorów, Program Narodowo-Radykalny może i powinien skupić wokół siebie całe młode pokolenie, głęboko myślące i czujące wspólnotę ideałów. Szczerze, uczciwie mówimy, czego chcemy; dla ludzi uczciwych i szczerze ustosunkowanych do swoich obowiązków — droga do Wielkiej Polski otwarta.

Mieczysław Czerski

Pismo Narodowo-Radykalne „Falanga”, 1937. Oprac. i uwspółcześnienie pisowni – WT.

FalangaNOPNR1

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*