Vidkun Quisling – norweski patriota

Vidkun Abraham Lauritz Jonssøn Quisling urodził się 18 lipca 1887 r. w Fyresdal w Norwegii. Syn pastora, ukończył renomowaną szkołę wyższą Latinskole w Skien, a w 1911 ukończył w Oslo Krigsskolen, akademię wojskową, z najwyższą lokatą. W armii norweskiej doszedł do stopnia majora.

W latach 20-tych zaangażował się w pomoc ofiarom głodu w Związku Sowieckim. W tym okresie miał jeszcze poglądy lewicowe. Po powrocie do kraju w 1931 został ministrem obrony w rządzie Partii Chłopskiej, sprawując ten urząd do 1933. W dniu święta narodowego Norwegii, 17 maja tego roku, wraz z prawnikiem Johanem Bernhardem Hjortem założył nacjonalistyczną partię Nasjonal Samling (Zjednoczenie Narodowe), która postulowała budowę państwa korporacyjnego, występując przeciwko marksizmowi i liberalizmowi. Vidkun Quisling w 1935 roku uczestniczył w Montreaux we Francji w międzynarodowym zjeździe przedstawicieli faszystowskich/narodowo-rewolucyjnych ugrupowań z różnych krajów Europy.

9 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się niemiecka inwazja na Norwegię. Jeszcze tego samego dnia Vidkun Quisling wystąpił w radio, obwołując się premierem rządu narodowego. Niemcy mieli jednak inne plany. Dopiero 1 lutego 1942 roku Vidkun Quisling został oficjalnie szefem rządu. Norwescy ochotnicy licznie zgłaszali się do walki z bolszewizmem na froncie wschodnim, tworząc jedne z najlepszych jednostek bojowych. Sam Quisling przez cały czas próbował na spotkaniach z władzami III Rzeszy otrzymać obietnice pełnej niepodległości Norwegii po wojnie.

Vidkun Quisling został rozstrzelany przez zwycięzców 24 października 1945 roku. Pamięć o nim kultywują aktywiści Nordyckiego Ruchu Oporu, co roku składając kwiaty i zapalając znicze w miejscu śmierci patrioty. Norwegia i norweski naród dla których działał przez całe życie są dziś przykładem totalnej degeneracji.

Vidkun

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*