Co dalej z polską ziemią? W 2016 roku kończy się okres przejściowy

1 maja 2016 roku przestaną obowiązywać ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych w Polsce przez obcokrajowców. „W wielu krajach Unii Europejskiej ceny ziemi przekraczają bowiem kilkakrotnie ceny w Polsce. Stąd konieczne jest wprowadzenie zabezpieczeń tak, jak na przykład we Francji czy Niemczech – podkreśla prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej Marek Zagórski. Wyjaśnia, że po pierwsze chodzi o to, by zabezpieczyć ziemię rolną dla rolnictwa tak, by nie przechodziła w stronę przemysłu albo by nie była przedmiotem spekulacyjnego obrotu. Na terenach województw zachodnich i północnych następuje niejawny proces koncentracji ziemi rolnej przez duże podmioty zagraniczne. Jak podkreśla prezes Zagórski, konieczne jest wprowadzenie zmian w systemie kontroli gruntów oraz wprowadzenie powszechnego obowiązku posiadania kwalifikacji rolniczych przez wszystkie osoby przejmujące grunty rolne.

Już dziś cudzoziemcy stają się posiadaczami gruntów rolnych w Polsce w drodze nabycia udziałów w polskich spółkach, które są właścicielem ziemi. MSW nie posiada jednak pełnych danych, o skali nabywania polskich gruntów przez cudzoziemców. Dane resortu są 3-4 krotnie niższe od stanu rzeczywistego. Wynika to z luki w przepisach, które nie zobowiązują spółek kontrolowanych przez obcokrajowców do składania informacji o posiadanych gruntach. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Na podstawie: forsal.pl/nacjonalista.pl

polskaziemia

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*