Wojciech Zaleski – jeden z głównych ideologów narodowego radykalizmu

Wojciech Zaleski wciąż jest jedną z mniej znanych postaci na mapie polskiego narodowego radykalizmu. O ile Jan Mosdorf czy Tadeusz Gluziński na trwale zagościli w świadomości współczesnych nacjonalistów, o tyle on i jego dorobek giną gdzieś w zakamarkach historii. Niesłusznie, gdyż postać tak nietuzinkowa i wybitna zasługuje na jej należyte upamiętnienie.

Wojciech Zaleski urodził się na Ukrainie 17 kwietnia 1906 roku. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim i Uniwersytecie Jagielloński, uzyskując tytuł magistra w 1928 roku, a następnie w 1931 roku doktora praw ze specjalizacją w naukach ekonomicznych. W latach 1931 – 1933 był sekretarzem Komisji Ekonomicznej Stronnictwa Narodowego, z którego wystąpił w roku 1934. Zaleski był jednym z współzałożycieli Obozu Narodowo-Radykalnego, a jego podpis znalazł się pod słynną Deklaracją ONR z 14 kwietnia 1934 roku. Cieszący się wielkim autorytetem wśród młodych NR, był od tego momentu jednym z głównych ideologów i teoretyków gospodarczych Ruchu. W 1937 roku wydał głośną broszurę „Polska bez proletariatu”, która ukazała się w ramach Biblioteki Społeczno-Politycznej ONR „ABC”. Postulował w niej odrzucenie liberalizmu i socjalizmu, kapitalizmu i komunizmu, a więc tezy zbieżne z tym, co postulowali przedstawiciele korporacjonizmu i dystrybucjonizmu.

Nie opieramy naszego programu na papierowych formułkach, ale z jednej strony na znajomości potrzeb gospodarczych i stanu gospodarczego Polski. Z drugiej strony na zasadach naszego chrześcijańskiego poglądu na świat. Opierając się o te założenia damy Narodowi całkowite władanie nad życiem gospodarczym, każdemu Polakowi możliwość zaspokojenia swych potrzeb, a państwu siłę zbrojną, zdolną urzeczywistnienia woli Narodu i zabezpieczenia warunków rozwoju. Nie uznajemy tzw. doktrynerstwa czyli bezmyślnej wiary w takie czy inne nauki ludzkie, będące przekleństwem ludzkości. Najlepszym przykładem takiego doktrynerstwa mogą być komuniści. Dla rozstrzygnięcia wszelkich wątpliwości mają oni zawsze tylko jedno źródło wiedzy: pisma Mordechaja Marksa.

Zarówno zwolennicy ustroju kapitalistycznego, jak i czciciele bożków Mordechaja Marksa, Lenina i Stalina uważają, ze celem gospodarki jest dążenie do zdobycia jak największego bogactwa kosztem jak najmniejszego wysiłku. Takie poglądy stawiają człowieka na jednym poziomie ze zwierzęciem.

We wspomnianym opracowaniu Zaleski duży nacisk kładzie na powstanie Nowego Człowieka, wpisując się w to, co postulowali inni wielcy reprezentacji rewolucyjnego nacjonalizmu z Europy – Corneliu Codreanu czy Jose Antonio. Swoje tezy rozwijał następnie na łamach narodowo-radykalnych pism „ABC” i „Nowy Ład”.

Wybuch wojny i okupacja sprawiają, iż Wojciech Zaleski, podobnie jak wszyscy polscy nacjonaliści, angażuje się w działalność ruchu oporu. Zostaje członkiem organizacji „Pobudka”, która w 1941 roku razem z innymi tworzy Konfederację Narodu. Zostaje szefem Wydziału Programowego KN. W 1942 roku w Wydawnictwie Konfederacji Narodu publikuje pod pseudonimem „Mieczysław z Głogowa” broszurę „Siła gospodarcza Polski Nowej”. Na kilkudziesięciu stronach, w duchu Trzeciej Pozycji i uniwersalizmu, kreśli wizję ustroju przyszłej Polski i wielkiego obszaru gospodarczego – Imperium Słowiańskiego.

Po wojnie, w obawie przed komunistycznym terrorem, opuścił kraj. W 1946 roku powołany został na stanowisko docenta historii gospodarczej na uniwersytecie uchodźczym UNRRA w Monachium. Wykłady musiał przerwać z powodu choroby, która zmusiła go do trzyletniego pobytu w sanatorium. W 1951 roku przeniósł się do Paryża, od 1954 roku był współpracownikiem, a od 1955 kierownikiem polskiej sekcji Radio Nacional de Espana w Madrycie.

Wojciech Zaleski zmarł 23 października 1961 roku w Madrycie.

Po 1989 roku jako pierwsze „Polskę bez proletariatu” i „Siłę gospodarczą Polski Nowej” wydało Narodowe Odrodzenie Polski, a postać Wojciecha Zaleskiego przybliżał magazyn „Szczerbiec”. Wcześniej, w okresie komunistycznej dyktatury, wydawnictwo NOP „Jestem Polakiem”, wydało najważniejszą książkę, opus magnum Wojciecha Zaleskiego pt. „Tysiąc lat naszej wspólnoty. Społeczne i gospodarcze dzieje narodu polskiego w zarysie„.

WT

NRTP

Wojciech Zaleski: Narodowo-radykalny plan naprawy

Wojciech Zaleski: Uspołecznienie przedsiębiorstw

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Komentarzy

  1. „Polskę bez proletariatu” i „Siłę gospodarczą Polski Nowej” wydano jako broszurki, czy też obydwie pozycje ukazały się w „Szczerbcu”? Bo jeśli w „Szczerbcu”, to w których numerach dokładnie, a jeśli w formie broszury, to czy jest możliwość ich nabycia? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*