Jeszcze raz o warszawskiej manifestacji solidarności z kosowskimi Serbami

Warszawska manifestacja solidarności z kosowskimi Serbami 20 lutego zrelacjonowana została przez większość serbskich mediów.

W zasadzie wszystkie największe serbskie serwisy i media (w tym Politika, RTV, Glas Srbije, Blic, Kurir) informowały o warszawskiej akcji, zorganizowanej przez Polaków na rzecz serbskiego Kosowa, Zjednoczony Ursynów i warszawskich Autonomicznych Nacjonalistów. Protest zorganizowano w trzecią rocznicę bezprawnej secesji Kosowa i Metochii, dokonanej przez albańskich separatystów. W 2008 r. ogłosili oni powstanie na terenie tej serbskiej prowincji własnego państwa „Republika Kosowo”. Warszawski protest był największym tego typu protestem w Europie i jeden z nielicznych poza Serbią. Ńjusy na ten temat pojawiły się także w mediach albańskich. Większość przekazów donosiła o 500-osobowym, obywatelskim proteście i powielała błędny komunikat o organizatorach akcji, którymi miała być organizacja o nazwie „Inicjatywa na rzesz serbskiego Kosowa”. W samej Serbii największa akcja na rzecz Kosowa odbyła się 17 lutego w Nowym Sadzie i zgromadziła według organizatorów „kilkaset osób”, jednak mniej niż w Warszawie. Tymczasem protest w Warszawie mógł zgromadzić nawet 650 osób. Polska akcja spotkała się z serdecznym przyjęciem ze strony serbskiej diaspory w Polsce. Entuzjastyczna relacja na temat akcji zamieszczona została na stronie naszych serbskich partnerów – Serbskiego Ruchu Narodowego/Nasi 1389, którzy przekazali podziękowania organizatorom i uczestnikom protestu:

www.snp1389.rs/index.php

Wśród niektórych serbskich prawosławnych radykałów nie zabrakło jednak tradycyjnego dystansu i podejrzeń o wątpliwe intencje katolickich Polaków:

forum.srpskinacionalisti.com/viewtopic.php

Źródło: marszwidowdanski.blogspot.com

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

Jeden komentarz

  1. Czy wiadomo jak serbskie media oceniają te manifestacje?

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*