Promocja książki o ks. Godlewskim – narodowcu który ratował Żydów

W centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie na rogu Marszałkowskiej i Armii Ludowej odbyła się w środę 19 stycznia promocja książki „Proboszcz getta” autorstwa historyków IPN Małgorzaty Żuławnik i Karola Madaja.

Publiczność poznała historie życia bohaterskiego kapłana księdza Marcela Godlewskiego który podczas II wojny światowej ratował Żydów z getta warszawskiego. Ksiądz Godlewski był typowym przedstawicielem polskich narodowców krytycznych wobec Żydów (był członkiem Straży Narodowej, organizował prelekcje o szkodliwości masonerii i udostępniał pomieszczenia kościelne Pogotowiu Patriotów Polskich z którym związany był Eligiusz Niewiadomski). Był jednym z setek kapłanów którzy w II RP wspierając narodowców – zwalczali socjalizm i agresje żydowską – wydając prasę i tworząc liczne organizacje społeczne. Typowym przedstawicielem narodowców którzy podczas II wojny światowej ryzykowali życie ratując Żydów.

Autorzy książki zdradzili że kapłan nie otrzymywał przez wiele lat należnego mu tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata bo Żydzi składający a świadectwa o bohaterstwie księdza Godlewskiego w izraelskim Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem byli katolikami. Instytut za wiarygodne uznawał tylko świadectwa Żydów nie katolików.

Spotkanie z historykami poprzedził pokaz filmu dokumentalnego TVP o księdzu Godlewskim, filmu który jest dołączony na DVD do książki. Podczas gdy książka jest warta lektury to film wyprodukowany przed 15 laty kreował kilka szkodliwych mitów. Przedwojenną działalność narodowców kreował na coś moralnie negatywnego i głosił surrealistyczną tezę jakoby ksiądz Godlewski nawrócił się z antysemityzmu na ekumenizm. Autorzy książki mieli ogromne problemy z werbalizacją politycznie nie poprawnych opinii o relacjach polsko żydowskich i postawy bohaterskiego kapłana w II RP.

Jan Bodakowski

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

3 Komentarzy

  1. Książkę powinni przeczytać wszyscy „zawodowi” tropiciele rasizmu, antysemityzmu i faszyzmu oraz wszyscy ci, co stawiają znak równości między przedwojennym polskim RN a nazizmem hitlerowskich Niemiec.

  2. Co pan na to panie Gross?

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*