Polacy nie powinni się bać ukraińskiej rewolucji – wywiad Nacjonalista.pl z przywódcą Prawego Sektora i protestów na Majdanie

Okrzyknięty przez media w Rosji i na zachodzie „fuehrerem Majdanu”, od kilku tygodni pełni rolę nieformalnego lidera rozruchów antyrządowych na Ukrainie. Przedstawiamy ekskluzywny wywiad przeprowadzony przez naszą redakcję z Dmytro Jaroszem, przywódcą nacjonalistycznego „Prawego Sektora” i organizacji „Tryzub”.

Rosyjska gazeta „Komsomolska Prawda” określiła pana „fuehrerem radykalnych bojowników Majdanu”. Jak pan to skomentuje?

Nigdy nie dostrzegałem jakichkolwiek ludzkich cech w tyranii. Odnośnie tego typu retoryki w mediach, obecnie bardzo dużo się o nas mówi – rzeczy dobrych i złych, prawd i kłamstw.

Czy nie obawia się Pan, iż w obawie przed „radykałami”, władza dojdzie do porozumienia z opozycją reprezentowaną przez Kliczkę, Arseniuka i Tiahnyboka? Innymi słowy, czy Prawy Sektor nie zostanie odstawiony na boczny tor?

Prawdopodobnie Janukowycz nie obawia się „radykałów”, lecz narodu jako całości, jako iż ten zradykalizował się i żąda rewolucyjnej zmiany. Z teoretycznego punktu widzenia, przymierze Janukowycza z opozycją jest możliwe. Jednak musimy pamiętać, że Janukowycz jest dosyć ograniczony i głupi, więc możliwość takiego aliansu jest niewielka. Co więcej, opozycjoniści nie chcą skończyć jako polityczne zwłoki, więc usiłują przynajmniej odrobinę popychać do przodu rewolucyjne zmiany. W innym przypadku, naród po prostu zapomni raz na zawsze o całej tej opozycji.

Niektóre środowiska w Polsce postrzegają Prawy Sektor jako organizację antypolską i niejako ze strachu przed wami skłaniają się ku Janukowyczowi. Czy mają rację? Czy Polacy mieszkający na Ukrainie powinni się was obawiać?

Nie. Mamy bardzo jasną metodologię odnośnie tego, jak traktować grupy mniejszościowe. Stosujemy się do wytycznych Stepana Bandery. Ci nie-Ukraińcy, którzy teraz walczą po naszej stronie, są przez nas traktowani jak bracia. Ci, którzy rozpoznają nasze prawo do panowania nad naszą własną ziemią, są traktowani w sposób tolerancyjny. Wreszcie każdy, kto zachowuje się jak wróg, będzie traktowany również jak wróg. Odnośnie tutejszych Polaków, wielu z nich to prawdziwi patrioci Ukrainy. Z powodzeniem zintegrowali się z naszym społeczeństwem i nie mamy żadnego problemu w związku z tym, że tu żyją. Lecz ci spośród Polaków, którzy mają szowinistyczny punkt widzenia i którzy związani są z anty-ukraińskimi inicjatywami, mogą być traktowani jako wrogowie. Bądźmy szczerzy co do jednej rzeczy – poczucie narodowej dumy i honoru u Polaków jest bardzo silne i czasem manifestuje się w skrajny sposób. Wówczas to zrozumiałe, że budzi reakcję. Na przykład, kiedy polski przewodnik turystyczny we Lwowie mówi, że miasto należy jak najszybciej włączyć z powrotem do Polski, wówczas powinien zostać aresztowany bądź ukarany w inny sposób. Jednocześnie, jeżeli na terenie Ukrainy funkcjonują organizacje krzewiące polską kulturę, które nie zajmują się rozpowszechnianiem anty-ukraińskiej propagandy, to nie mamy z nimi najmniejszych problemów. Nasz program zakłada utrzymanie tożsamości narodowej wszystkich mniejszości. Podsumowując, Polacy nie powinni obawiać się ukraińskiej rewolucji.

Część nacjonalistów w Polsce i w Europie krytycznych wobec wydarzeń w Kijowie, uważa, iż rewolta ta jest sterowana z zachodu i służy tak naprawdę interesom euroatlantyckiego lobby. Jakie jest stanowisko środowisk Prawego Sektora w kwestii UE i NATO?

Obecnie na Ukrainie skrzyżowały się ze sobą nie tylko interesy rozmaitych ukraińskich opcji politycznych, lecz także interesy globalnych potęg geopolitycznych. Wielu Ukraińców rzeczywiście uwierzyło, że musimy dołączyć do atlantyckich struktur. Wśród nich nie brakuje dobrych ludzi, patriotów. Jednakże daleko im do nacjonalistycznego myślenia. Nie uznajemy dwuczłonowego podziału „Rosja-Zachód” i uważamy, że Ukraińcy muszą iść własną drogą, unikając zarówno moskiewskiego imperializmu, jak i amerykańskiego mondializmu. Ukraina to europejski kraj, ale rozumiemy, że Unia Europejska jest tworem antyeuropejskim (sami wiecie o tym najlepiej). Rozpowszechniamy swoje poglądy na temat UE wśrod protestujących, lecz nikogo do niczego nie zmuszamy. Naszym zdaniem, jeśli uda się wygrać wojnę z reżimem Janukowycza, to wpływ nacjonalistów na Ukrainę zwiększy się znacznie i będziemy mieć szansę na ocalenie naszego kraju przed zakusami UE/NATO. Musimy jednak pamiętać, że reżim Janukowycza nie jest anty-atlantycki. Dzisiaj sprzedaje on Ukrainę Moskwie. Przedtem sprzedawał ją zachodowi (nie zapominajmy, jak ochoczo negocjował w sprawie naszego gazu łupkowego z zachodnimi korporacjami). Jutro ów reżim może stać się na nowo pro-zachodni. Janukowycza nie obchodzi idealistyczna geopolityka – troszczy się tylko o własne, prywatne interesy.

Jak w najbliższych tygodniach władza na Ukrainie będzie Pańskim zdaniem reagować na demonstracje i protesty? Dojdzie do złagodzenia, czy zaostrzenia dotychczasowej polityki?

Wszystko jest obecnie możliwe. Jesteśmy gotowi na oba scenariusze i to, jak zadziałamy, zależeć będzie od zaistniałej sytuacji.

W ostatnich dniach o Prawym Sektorze głośno się zrobiło także w polskich mediach internetowych, które cytowały artykuły Ihora Zahrebelnego z naszego portalu. Jakie przesłanie zostawiłby Pan polskim nacjonalistom i pozostałym Polakom, zainteresowanym tym co się dzieje na Ukrainie?

Chciałbym życzyć polskim nacjonalistom sukcesów w walce. Chcę wierzyć, że stoimy po tej samej stronie barykady, że razem przyczynimy się do odrodzenia Europy. Polska to w dalszym ciągu kraj relatywnie konserwatywny. Chciałbym, żeby takim pozostała w przyszłości. Z upływem czasu, narody środkowej i wschodniej Europy powinny się zjednoczyć, konsolidować swoje wysiłki, aby nie utonęły w dekadencji demoliberalizmu. Chciałbym życzyć wszystkim Polakom, by pozostali chrześcijanami i silnymi patriotami. Pamiętajmy tylko o najważniejszym – patriotyzm nigdy nie może przeradzać się w szowinizm. Wierzę, że nasz Pan pobłogosławi wam i waszej walce.

Dziękujemy Panu za rozmowę. 

***

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk fragmentów lub całości wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody redakcji portalu Nacjonalista.pl

140128-yarosh

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments

Komentarzy