Polacy nie powinni się bać ukraińskiej rewolucji – wywiad Nacjonalista.pl z przywódcą Prawego Sektora i protestów na Majdanie

Okrzyknięty przez media w Rosji i na zachodzie „fuehrerem Majdanu”, od kilku tygodni pełni rolę nieformalnego lidera rozruchów antyrządowych na Ukrainie. Przedstawiamy ekskluzywny wywiad przeprowadzony przez naszą redakcję z Dmytro Jaroszem, przywódcą nacjonalistycznego „Prawego Sektora” i organizacji „Tryzub”.

Rosyjska gazeta „Komsomolska Prawda” określiła pana „fuehrerem radykalnych bojowników Majdanu”. Jak pan to skomentuje?

Nigdy nie dostrzegałem jakichkolwiek ludzkich cech w tyranii. Odnośnie tego typu retoryki w mediach, obecnie bardzo dużo się o nas mówi – rzeczy dobrych i złych, prawd i kłamstw.

Czy nie obawia się Pan, iż w obawie przed „radykałami”, władza dojdzie do porozumienia z opozycją reprezentowaną przez Kliczkę, Arseniuka i Tiahnyboka? Innymi słowy, czy Prawy Sektor nie zostanie odstawiony na boczny tor?

Prawdopodobnie Janukowycz nie obawia się „radykałów”, lecz narodu jako całości, jako iż ten zradykalizował się i żąda rewolucyjnej zmiany. Z teoretycznego punktu widzenia, przymierze Janukowycza z opozycją jest możliwe. Jednak musimy pamiętać, że Janukowycz jest dosyć ograniczony i głupi, więc możliwość takiego aliansu jest niewielka. Co więcej, opozycjoniści nie chcą skończyć jako polityczne zwłoki, więc usiłują przynajmniej odrobinę popychać do przodu rewolucyjne zmiany. W innym przypadku, naród po prostu zapomni raz na zawsze o całej tej opozycji.

Niektóre środowiska w Polsce postrzegają Prawy Sektor jako organizację antypolską i niejako ze strachu przed wami skłaniają się ku Janukowyczowi. Czy mają rację? Czy Polacy mieszkający na Ukrainie powinni się was obawiać?

Nie. Mamy bardzo jasną metodologię odnośnie tego, jak traktować grupy mniejszościowe. Stosujemy się do wytycznych Stepana Bandery. Ci nie-Ukraińcy, którzy teraz walczą po naszej stronie, są przez nas traktowani jak bracia. Ci, którzy rozpoznają nasze prawo do panowania nad naszą własną ziemią, są traktowani w sposób tolerancyjny. Wreszcie każdy, kto zachowuje się jak wróg, będzie traktowany również jak wróg. Odnośnie tutejszych Polaków, wielu z nich to prawdziwi patrioci Ukrainy. Z powodzeniem zintegrowali się z naszym społeczeństwem i nie mamy żadnego problemu w związku z tym, że tu żyją. Lecz ci spośród Polaków, którzy mają szowinistyczny punkt widzenia i którzy związani są z anty-ukraińskimi inicjatywami, mogą być traktowani jako wrogowie. Bądźmy szczerzy co do jednej rzeczy – poczucie narodowej dumy i honoru u Polaków jest bardzo silne i czasem manifestuje się w skrajny sposób. Wówczas to zrozumiałe, że budzi reakcję. Na przykład, kiedy polski przewodnik turystyczny we Lwowie mówi, że miasto należy jak najszybciej włączyć z powrotem do Polski, wówczas powinien zostać aresztowany bądź ukarany w inny sposób. Jednocześnie, jeżeli na terenie Ukrainy funkcjonują organizacje krzewiące polską kulturę, które nie zajmują się rozpowszechnianiem anty-ukraińskiej propagandy, to nie mamy z nimi najmniejszych problemów. Nasz program zakłada utrzymanie tożsamości narodowej wszystkich mniejszości. Podsumowując, Polacy nie powinni obawiać się ukraińskiej rewolucji.

Część nacjonalistów w Polsce i w Europie krytycznych wobec wydarzeń w Kijowie, uważa, iż rewolta ta jest sterowana z zachodu i służy tak naprawdę interesom euroatlantyckiego lobby. Jakie jest stanowisko środowisk Prawego Sektora w kwestii UE i NATO?

Obecnie na Ukrainie skrzyżowały się ze sobą nie tylko interesy rozmaitych ukraińskich opcji politycznych, lecz także interesy globalnych potęg geopolitycznych. Wielu Ukraińców rzeczywiście uwierzyło, że musimy dołączyć do atlantyckich struktur. Wśród nich nie brakuje dobrych ludzi, patriotów. Jednakże daleko im do nacjonalistycznego myślenia. Nie uznajemy dwuczłonowego podziału „Rosja-Zachód” i uważamy, że Ukraińcy muszą iść własną drogą, unikając zarówno moskiewskiego imperializmu, jak i amerykańskiego mondializmu. Ukraina to europejski kraj, ale rozumiemy, że Unia Europejska jest tworem antyeuropejskim (sami wiecie o tym najlepiej). Rozpowszechniamy swoje poglądy na temat UE wśrod protestujących, lecz nikogo do niczego nie zmuszamy. Naszym zdaniem, jeśli uda się wygrać wojnę z reżimem Janukowycza, to wpływ nacjonalistów na Ukrainę zwiększy się znacznie i będziemy mieć szansę na ocalenie naszego kraju przed zakusami UE/NATO. Musimy jednak pamiętać, że reżim Janukowycza nie jest anty-atlantycki. Dzisiaj sprzedaje on Ukrainę Moskwie. Przedtem sprzedawał ją zachodowi (nie zapominajmy, jak ochoczo negocjował w sprawie naszego gazu łupkowego z zachodnimi korporacjami). Jutro ów reżim może stać się na nowo pro-zachodni. Janukowycza nie obchodzi idealistyczna geopolityka – troszczy się tylko o własne, prywatne interesy.

Jak w najbliższych tygodniach władza na Ukrainie będzie Pańskim zdaniem reagować na demonstracje i protesty? Dojdzie do złagodzenia, czy zaostrzenia dotychczasowej polityki?

Wszystko jest obecnie możliwe. Jesteśmy gotowi na oba scenariusze i to, jak zadziałamy, zależeć będzie od zaistniałej sytuacji.

W ostatnich dniach o Prawym Sektorze głośno się zrobiło także w polskich mediach internetowych, które cytowały artykuły Ihora Zahrebelnego z naszego portalu. Jakie przesłanie zostawiłby Pan polskim nacjonalistom i pozostałym Polakom, zainteresowanym tym co się dzieje na Ukrainie?

Chciałbym życzyć polskim nacjonalistom sukcesów w walce. Chcę wierzyć, że stoimy po tej samej stronie barykady, że razem przyczynimy się do odrodzenia Europy. Polska to w dalszym ciągu kraj relatywnie konserwatywny. Chciałbym, żeby takim pozostała w przyszłości. Z upływem czasu, narody środkowej i wschodniej Europy powinny się zjednoczyć, konsolidować swoje wysiłki, aby nie utonęły w dekadencji demoliberalizmu. Chciałbym życzyć wszystkim Polakom, by pozostali chrześcijanami i silnymi patriotami. Pamiętajmy tylko o najważniejszym – patriotyzm nigdy nie może przeradzać się w szowinizm. Wierzę, że nasz Pan pobłogosławi wam i waszej walce.

Dziękujemy Panu za rozmowę. 

***

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk fragmentów lub całości wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody redakcji portalu Nacjonalista.pl

140128-yarosh

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

44 Komentarzy

 1. No bardzo „mądre” słowa… Ci Polacy, którzy są już Ukraińcami (czyli tak naprawdę do bardzo dużo) nie będę prześladowani! HURA! Tylko ciekawe dlaczego mieliby być, skoro są de facto Ukraińcami?

 2. @vonSchwarzau
  Taki mądrala jak Pan to zawsze znajdzie w d…pie miód.

 3. ^ vonSchwarzau takim jak tobie, to nigdy nic nie przypasuje nie? Choćby nie wiem jak będzie propolskie oświadczenie, to nadal znajdziesz „ale”

 4. VonSchwarzau, daruj sobie te nędzne paranoje i wracaj tam skąd przyszedłeś – z klubu pucybutów Matki Rassiji :)

 5. Obsesja odnośnie rzezi wołyńskiej jest podobna do religii holocaustu. Jedno i drugie to swego rodzaju „uniwersalny i ostateczny argument”.

 6. @cwp966 Porównanie z holokitem dobrze opisuje sytuację, z tym że żydki za śmierć kilkuset tyś. uczą cały świat nowej religii (tych co w to nie wierzą zamykają do więzień), a o Wołyniu nikt nie słyszał. O odszkodowaniach nie wspomnę. My reagujemy podobnie na bandere, jak gudłaje na holokit. Podobnie, ale nie tak samo.

 7. @AMDG
  .
  Gość złożył „propolskie oświadczenie”. No to kamień z serca ha ha ha. :) Ale ten sam gość powiedział: „Stosujemy się do wytycznych Stepana Bandery.” – no to jakby „propolski” Niemiec powołał się na wytyczne Hitlera. Brawo! W dalszej części znajdujemy pogróżki – pogroził, że proukraińskim Polakom włos z głowy nie spadnie, ale wrogom – owszem. Niby uczciwie, ale tak ogólnikowo, że nie wiadomo kto będzie „wrogiem”. Coś jednak mu w duszy gra, skoro rzuca niesprecyzowane pogróżki wobec „wrogów”. Chodzi przecież o lidera a nie jakiegoś prostego chłopaka.
  .
  @LG
  .
  No widzisz. Coraz śmielej sobie poczynają. Ja rozumiem pewne mitygowanie osobników dla których Ukraina = Wołyń (Ukraińcy to nasi genetyczni bracia!), ale lekceważący stosunek i porównywanie do kultu holokaustu powinno takiego kolegę wyrzucić poza nawias. Widać niektórzy mają takie ciśnienie na sukces Euromajdanu, że już się zapominają.
  .
  Co do wywiadu. Pomijając Banderę, Ideowo do Dmytro Jarosza nie mam zastrzeżeń. Oczywiście cała ta jego ideologia nie ma większego znaczenia, bo „pięknie gadać” może każdy. „pięknie gadał” Giertych swego czau – dziś prawnik Radka Sikorskiego. A więc nie będę go rozliczał za „piekne gadanie”, ale za konkrety. Konkrety są takie, że Prawy Sektor robi za statystów w rozruchach, którym kibicuje kierownictwo Unii Europejskiej. Proszę nie mieć do mnie pretensji, że ja się tym bojownikiem nie jaram jak naiwna pensjonarka. Albo on ostatni naiwny albo farbowany lis.

 8. Padły konkretne słowa i za to chwała. Brakuje mi jednak jeszcze jednego: ” Wybaczamy i prosimy o wybaczenie” ze strony nacjonalistów ukraińskich, bo to ich siepacze wymordowali ponad 100 tysięcy Polaków i mogę śmiało tutaj powiedzieć, że większość z nich jedynie krzewiła kulturę polską, często żyjąc tam od pokoleń, w mieszanych rodzinach polsko-ukraińskich, a nie była wrogo nastawiona do Ukrainy.

 9. @Zerohero
  Serio Cię dziwi taka deklaracja ( ta o tych wrogach, wśród Polaków z antyukraińskim nastawieniem)? Bo mnie nie. Jaką byś wydał deklaracje o takich samych Ukraińcach tylko, że w Polsce? Bo ja taką samą, a banderowcem nie jestem.

 10. @Zerohero, odnośnie oświadczenia i Twoich wątpliwości – w taki sam sposób można zarzucić Adamowi Gmurczykowi, przewodniczącemu NOP, że kryje złe odczucia i intencje wobec mniejszości w Polsce, skoro w wywiadzie z 2011 roku dla Angory mówił:
  „Nie mam nic przeciwko temu żeby w Polsce powstawały organizacje żydowskie, niemieckie czy ukraińskie – pod warunkiem, że nie będą nośnikiem polityki niszczenia naszej niezależności.”
  Źródło – http://www.nacjonalista.pl/2011/12/02/%E2%80%9Enacjonalizm-to-patriotyzm-czynny-kazdego-dnia%E2%80%9D-%E2%80%93-wywiad-tygodnika-%E2%80%9Eangora%E2%80%9D-z-prezesem-nop/
  Tu też można snuć teorie, że pan AG w praktyce miał na myśli, żeby wszystkich odmieńców wrzucać do dołów z wapnem, tylko trochę to naciągane. Nie twierdzę, że na 100% pan Jarosz nie chowa czegoś pod podszewką, ale z drugiej strony też mu się nie dziwię, biorąc pod uwagę „wojujący rewizjonizm” w wydaniu kresy.pl i innych. A Ukraińcy śledzą polskie media i portale, bo wielu z nich umie posługiwać się chociaż łamaną polszczyzną.
  I jeszcze jeden mój głos protestu:
  „bo „pięknie gadać” może każdy. „pięknie gadał” Giertych swego czau – dziś prawnik Radka Sikorskiego”
  Ależ w życiu. Roman Giertych nigdy pięknie nie gadał. Roman Giertych na samym początku lat 90-tych potępiał „nacjonalizm” i „nazistów z NOP”. Jeżeli już porównywać, to ja bym zestawiał ze Swobodą – ci to pięknie gadali, a potem za przeproszeniem skurwili się, że aż coś. Pozostaje mieć nadzieję, że Prawy Sektor nie pójdzie tą drogą.

 11. Polacy najbardziej spokrewnieni genetycznie z Ukraińcami ( z lekką nutką Kazachstanu) ? Może bardziej z Litwinami (Białorusinami) ?

 12. @Sigurd
  .
  Chwileczkę. Ja nie punktuję Jarosza, że zbyt pięknie gada. Napisałem, że samo piekne gadanie to nic. Napisałem, że jego stanowisko generalnie mi się podoba, choć jawne powołanie na „nauki bandery” zapaliło lampkę alarmową. Cytuję:
  .
  ” Mamy bardzo jasną metodologię odnośnie tego, jak traktować grupy mniejszościowe. Stosujemy się do wytycznych Stepana Bandery”
  .
  No kaman. Przecież tak robiono na Wołyniu. Ten sam tekst czytamy czy nie? Czyli albo facet powołuje się na nieznaną sobie ideologię albo gra Polakom na nosie mówiąc, że „chcącym włos z głowy nie spadnie” mimo, że „grupy mniejszościowe potraktujemy po banderowsku”. :-)
  .
  Ja nie jestem fanem rozpamietywania. Załóżmy, że nauki Bandery potraktują wybiórczo. To co konkretnie mi się nie podoba, to statystowanie w zamieszkach rozpętanych przez „kolorowych rewolucjonistów”. Władzy w ten sposób nie przejmie, idei nie nagłośni…za to poleje wodę na młyn europejskich komisarzy i Waszyngtonu. To jest jedyny czyn Prawego Sektora z którego mogę rozliczać.
  .
  W ogóle to zabrakło mi w tym wywiadzie paru niewygodnych pytań. np. Jak sobie wyobraża zmianę władzy na Ukrainie. Przecież Janukowycz pochodzi z wyborów. Nowe wybory? I co to ma zmienić? ustrój zmienią? A jak sobie wyobraża wschodnią część Ukrainy. Chce zachować obecne granice? Bo sorry, ale o ile odzyskanie Lwowa przez Polskę to poroniona mrzonka, to spacyfikowanie mniejszości rosyjskiej przez banderowski rząd jest jeszcze większą mrzonką.
  .
  Podsumowując: protesty są na zasadzie: poprotestujemy, a potem sie pomyśli. Zero konkretów ustrojowych, jakieś ogólniki „narodowe”. Dla mnie to niepoważne.

 13. Ten sam tekst czytamy, ale jak widzę inaczej rozumiemy pewne słowa. „Stosujemy się do WYTYCZNYCH” – wytyczne to jeszcze nie rozkazy, a jedynie pewne ogólniki. I z tego co pamiętam, to gnijący w Dachau Bandera nie pisał w swoich wytycznych: „mordować wszystkich, co tylko umieją po polsku”. To już była kwestia praktyki.

 14. @Zerohero „Stosujemy się do wytycznych Stepana Bandery.”
  W Polsce też „stosujemy się” do wytycznych Dmowskiego, Mosdorfa, Doboszyńskiego i wielu, wielu innych. Tylko, że te wszystkie wytyczne powstały dobre 80 lat temu i nie wiem, na prawdę nie wiem, jak te wytyczne można uznawać nadal za aktualne i stosować się do nich (sic!).

  Nie wiem też jak można zarzucać pokoleniu i tu, i tam krwawą odpowiedzialność historyczną strasząc banderowskimi rezunami grasującymi na ulicach. Tiaa już pewnie szykują zmotoryzowane brygady aby przy okazji zahaczyć o Przemyśl. Są o wiele ważniejsze problemy w tym państwie. Coraz bardziej uświadamiam się w takim przekonaniu, że krytykujący [z pozycji Polski oczywiście (po części Rusofile)] protestantów ogólnie, widzą w Rosji jedyną opcję antyatlantyzmu. Inni bardziej rusofobicznie nastawieni, a zarazem prounijnie, atakują głównie protestujących nacjonalistów oznaczając ich jako margines i o dziwo obrywała głównie zbesztana Swoboda, która straciła nacjonalistyczny impet na rzecz Prawego Sektora, któremu też skoro banderowcy przywołuje się przelaną krew. Wszystko to, to medialne zagrywki. Bo skoro Swoboda nie panując już nad narodowymi rewolucjonistami, dlaczego obrywała? Bo była medialna już wcześniej i propagandowo źle się kojarzyła. Najzabawniejsze, że podobny ton załapali nacjonaliści i robią psią przysługę mediom, obsrywając ukraińskich nacjonalistów nie wskazując przy tym żadnej ze stron albo stając po stronie wiatraka (zrezygnowanie z umowy stow. z UE i przejście na pozycje prorosyjskie) Janukowycza.
  Przy jakichkolwiek ruchawkach w Szwecji będziemy wypominać Potop. Wiecie, że szacuje się iż wtedy zginęło około 40% populacji Rzeczpospolitej, a szwedzkie wojsko ma dzisiaj na sztandarach miejsca bitew z Polakami z tamtego okresu?

 15. @Sigurd. „wytyczne to jeszcze nie rozkazy, a jedynie pewne ogólniki”, a ja myślałem że wytyczne to wyznaczony kierunek działania, pewnej grupy ludzi, tak jak zasady programowe czy ideowe polskich nacjonalistów. …hmmm , a to tylko ogólniki – oj ja głupi. :)

 16. nie wierze w ani jedno słowo tego Ukraińca. Oni są gorsi od Rosji.

 17. Jescze Polska nje Zginela! Slava Revolutzjii!

 18. @von Schwarzau
  Nie wcale nie zamierzam pisać, że jesteś agentem rosyjskim i tak dalej bla bla. Ale puknij sie człowieku w głowę z tym rusofilizmem! Taki dobry twój Putin że An-ów zamyka tak samo jak zamyka się nas. Tego chcesz do cholery? Oprzytomnijcie ludzie! Jedni włażą w dupę Ameryce, drudzy Ruskim, a jak najbliższy sąsiad chce współpracy, to źle… Ogarnijcie się

 19. „a przykład, kiedy polski przewodnik turystyczny we Lwowie mówi, że miasto należy jak najszybciej włączyć z powrotem do Polski, wówczas powinien zostać aresztowany bądź ukarany w inny sposób.”
  Ale jak Ukraińcy chcą aby oddano im Przemyśl to co? Hipokryzja. Banderowcy to najgorsze co istnieje- to mieszanka SS i NKWD.

  /Moderator/: Eryk, Andrzej, jakie następne imię?

 20. Eryk, analizowanie informacji nie jest Twoją mocną stroną, prawda?

 21. Podejrzane wydają się być te słowa, które mówią o Polakach. Czy to ich wrodzy, czy nie, są przecież nadal Polakami, więc jak można się nie martwić?

 22. @AMDG
  .
  „Jedni włażą w dupę Ameryce, drudzy Ruskim, a jak najbliższy sąsiad chce współpracy, to źle”
  .
  tzn. kto i w czyim imieniu proponuje współpracę? Piszesz „sąsiad” a to sugeruje Ukrainę jako państwo. Bądźmy precyzyjni.
  .
  Poza tym współpraca z Ukrainą jest nam wręcz narzucana przez zachód. Naszym kosztem i kosztem Rosji. np. gdy Rosja planowała nowy gazociąg omijający Ukrainę, to Polska odmówiła puszczenia go przez własne terytorium argumentując to wsparciem Ukrainy. No to poszedł po Bałtyku…
  .
  Nie bardzo widzę która z liczących się sił politycznych albo medialnych w Polsce wchodzi w dupę Ruskim. Dyskusje na forach pomijam, bo teraz każdy ma dotęp do Internetu i nie ma co komentować każdego stanowiska. Pomijam też takie środowiska jak TV Republika, Gazeta Polska – tam za niewiarę w „zamach” albo słuszność wojny w Iraku człowiek staje się z miejsca ruskim agentem. Teraz w Polce mamy tak, ż nawet jak jest dyskujsa o budowie elektrowni atomowej, to Ruskich nawet nie zaprosi się pro forma do rozmów, choć mogliby wywrzeć presję cenową np. na Francuzów. Ruscy są z definicji trędowaci i nie dopuszczono ich do żadnej dużej prywtyzacji. Do wchodzenia w d to droga bardzo daleka. Ustawianie ich w jednym rzędzie z USA, UE i Żydami, to spore nadużycie.

 23. I am sorry but I as a polish patriot living in Sweden find this idiotic! Why are so many people here thinking that what man said in the interview is good? This is a anti polish man who will once betray us!

 24. @Zerohero
  Mówiłem o szeroko pojętym środowisku narodowym i o ludziach, którzy się tutaj wypowiadają

 25. Andrzej to mój brat i mamy tego samego neta tylko, że na dwóch kompach.

 26. Rzecznik prawego sektora, fanatyczny banderowiec Andrij Tarasenko formułuje plan polityczny banderowców na przyszłość w następujący sposób:
  1. Przemyśl i kilkanaście innych powiatów ma wrócić do Ukrainy. To ziemie etniczne Ukrainy, na których Ukraińcy żyli od tysięcy lat.
  2. Osiągnąć to należy metodami dyplomatycznymi.
  3. Bezpieczeństwo Ukrainy wymaga odzyskania broni atomowej.
  Czy trzeba jeszcze czegoś więcej!?! GAzeta Wyborcza o tym pisała, więc ja, chodzące gówno Chrobrego, w to wierzę!

 27. mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to jest. Gdy Polacy mówią o polskich kresach to są wyzywani od rewizjonistów, ale zarazem środowiska nacjonalistyczne mocno lansują tezę o serbskości Kosova.

 28. Chrobry, biedny człowieku, przecież to było już sprostowane. Żyj dalej w świecie swoich urojeń.
  http://www.nacjonalista.pl/2014/01/30/oswiadczenie-prawego-sektora-w-sprawie-tragedii-wolynskiej-i-rewizji-granic/

 29. @u
  Jego oddział brał udział w walkach z UPA, a on sam doprowadził 29 maja 1945 do podpisania w Siedliskach zawieszenia broni pomiędzy UPA i polskimi oddziałami partyzanckimi, uznającego Sowietów za wspólnego wroga. Do zawarcia formalnego, trwałego porozumienia jednak nie doszło, ale zmniejszyło ono cierpienia polskiej i ukraińskiej ludności cywilnej.

 30. Do @Chrobry
  Tak dla sprostowania nie jestem biednym człowiekiem i nie żyję w świecie urojeń.
  Nie interesują mnie sprostowania żywiołu banderowskiego zamieszczane gdziekolwiek. Skandalem jest aby na tym portalu wychwalać ukraińskich szowinistów.
  Tu mój cały apel do narodowców: http://www.youtube.com/watch?v=6yncFpNr9fg

 31. O tym, co się tu pojawia nie decydujesz na szczęście Ty. Jeśli masz problem z różnorodnymi informacjami, to wracaj do swojej sekciarskiej rzeczywistości, gdzie wszystko obraca się wokół Wołynia. Adieu!

 32. Oczywiście że nie decyduję, gdyby tak było to musiałbyś szukać pomocy na portalu gazeta.pl
  Nie mam i moja rodzina również nie ma żadnych problemów z informacjami co najmniej od XII wieku p.n.e. Dla jednych są istotne świadectwa konkretnych ludzi a dla innych wypociny jakichś popłuczyn. Moja rzeczywistość jest realna. Z podnóżkami Ukraińców nie będę dyskutował.Finis!!! Lalalalalala, hej Chrobry goool!

 33. Skoro mowa o czyichkolwiek podnóżkach to masz pewnie w tym doświadczenie będąc podnóżkiem, ale głupoty i ograniczenia.

 34. Bardzo dobry wywiad. Choć pewnie dzieli nas ocena wydarzeń historycznych (powoli, edukujmy, informujmy), widać, że mamy do czynienia z człowiekiem kulturalnym, czego nie da się powiedzieć o niektórych polaczkowych żulonarodowcach, których jedynym argumentem są tak urocze określenia jak „ścierwa, bydło, podnóżki Ukraińców” oraz wyobrażenie, że grają w grę komputerową, stąd te wezwania do „nabijania na pal, odebrania Lwowa” etc. Typowi żulonarodowcy ze swoim operetkowym „patriotyzmem”.

 35. „Znalazł się mondrala, wiking zajebany. Ty upowski zdrajco narodu zajebany! ”
  No i wyszło szydło z worka :D
  Heh, że też idea narodowa w tak krótkim czasie dorobiła się masowo własnych lemingów. Tym samym nie twierdzę, że nie było ich wcześniej, teraz ładnie się ujawniają.

 36. Niestety, ale zawiodłem się na tym portalu. Czy niedługo na tej stronie będą się pojawiać relacje Adasia Michnika i Jarka Kaczyńskiego z Euro-Majdanu? A może jakieś wywiady z Kerry’ym na temat tego, ilu jeszcze chrześcijan musi zginąć w Syrii z rąk brodatych małp z Arabii Saudyjskiej, aby zapanowały tam pokój i powszechna miłość rodem z Libii? Bo w tym kierunku ten portal chyba zmierza?
  „Czy Polacy mieszkający na Ukrainie powinni się was obawiać?”
  Odpowiedź:
  „Nie. Mamy bardzo jasną metodologię odnośnie tego, jak traktować grupy mniejszościowe. Stosujemy się do wytycznych Stepana Bandery.”

  O które wytyczne chodzi? Czy o te, które mówią o wypruwaniu na żywca jelit Polakom i nawijaniu ich na kołowrót studni?

  Niestety takie są efekty braku zasad, których twardo należy się trzymać.

 37. Hahahah patrzcie nie dość, że Chrobry: to król, największy Polak i narodowiec, to teraz jeszcze ujawnił się ze swoim poetycznym talentem :D
  Prowadź wodzu na Lwów, Wilno i Kamczatkę, za tobą w ogień skoczymy :)

 38. @tacent
  „Czy niedługo na tej stronie będą się pojawiać relacje Adasia Michnika i Jarka Kaczyńskiego z Euro-Majdanu?”
  Pewnie wolałbyś relacje z życia Putina i jego przyjaciół czczących Stalina, Lenina i resztę? Jak tam, mauzoleum wyzwoliciela ludzkości stoi jeszcze w stolicy „konserwatyzmu”? Oligarchowie z Rublówki podzielili się z narodem zagrabionym majątkiem? Wracaj na stronki endokomuny, tam gdzie lubią Wielkich Braci i to niezmiennie od 1945 roku.

 39. „Niestety, ale zawiodłem się na tym portalu. Czy niedługo na tej stronie będą się pojawiać relacje Adasia Michnika i Jarka Kaczyńskiego z Euro-Majdanu? A może jakieś wywiady z Kerry’ym na temat tego, ilu jeszcze chrześcijan musi zginąć w Syrii z rąk brodatych małp z Arabii Saudyjskiej, aby zapanowały tam pokój i powszechna miłość rodem z Libii? Bo w tym kierunku ten portal chyba zmierza?”
  Tak, na pewno zmierza. A inne newsy to czytasz, czy Pan IQ nie zezwala? Chciałbym przypomnieć, że w tym samym czasie na Portalu pojawiły się nie tylko stanowiska działaczy PS, ale również radykalna krytyka Majdanu w wydaniu prof. Dugina. Niestety, tego „mądrzy” i „zasadowi” alter-intelektualiści nie dojrzeli.
  „O które wytyczne chodzi? Czy o te, które mówią o wypruwaniu na żywca jelit Polakom i nawijaniu ich na kołowrót studni?”
  To naprawdę nie jest już ani szokujące, ani straszne, ani poruszające, ani wyjątkowe, etc. Nikt tak bardzo nie szkodzi pamięci o zbrodniach na Wołyniu niż tego typu pieprzenie i wyjeżdżanie za każdym razem i w każdym takim temacie z rozprutymi jelitami.

 40. „Prawy Sektor”, czyli zbrojne ramię kijowskiego Majdanu, od kilku dni elektryzuje polską opinię publiczną. – Reportaż w „Rzeczpospolitej” został zbudowany na wyrwanych z kontekstu zdaniach – mówi Ihor Zahrebelny, rzecznik „Prawego Sektora”. – My chcemy pokoju z Polakami i nie wysuwamy żadnych roszczeń terytorialnych – dodaje w rozmowie z Onetem.

 41. Kończymy ten spektakl wzajemnych wyzwisk, pieszczotliwych określeń typu „upowski chuju” pod adresem swoich rodaków, zachęcania kogokolwiek do „wypierd….”, nazywania innych „karłami”, analizowania domniemanych zachowań seksualnych etc. Dno, obora, niestety komentowanie nie jest dla wszystkich. Żalić się możecie gdziekolwiek, najpierw jednak wszyscy nauczcie się kultury. Świadectwo jakie wystawiacie sobie, a także środowisku nacjonalistycznemu, nie wymaga komentarza.