Bolesław Piasecki: Fanatyczna wola i siła Przełomu Narodowego

Przełom ma być najgłębszym zatarganiem psychiką polską, zatarganiem, które nie tylko zmiażdży, komunizm, masonerię, żydów, ale także powiąże duszę każdego Polaka z czynną działalnością dla Wielkiej Polski. Przełom musi być powszechny — każde środowisko polskie musi bezpośrednio odczuć siłę wstrząsu, jaką wywoła jego dokonanie. Przełom nie pozwala ustosunkowywać się do żadnego środowiska biernie — każde środowisko, każdego Polaka należy zetknąć z ideą Przełomu Narodowego i użyć dla powiększenia potęgi przeżyć, jakie Przełom w duszy narodu wywoła. Na odwrót, każdą siłę, która w zetknięciu z ideą Przełomu zachowuje się wrogo należy niszczyć bezwzględnie i zupełnie.

Pierwszym czynnikiem, mobilizującym siły bojowe Przełomu jest idea — jest Wizja Wielkiej Polski, oparta na zasadach Programu Narodowo-Radykalnego, jest przeświadczenie o wyłączności Przełomu Narodowego, jako drogi urzeczywistnienia Wielkiej Polski. Treść ideowo-programowa Wielkiej Polski i Przełomu  kreśli dla Ruchu Narodowo-Radykalnego granice zasięgu jego idei w sposób zupełnie niezależny od tradycyjnych nawyków poszczególnych środowisk i tradycyjnych prądów opinii. Dni ostatnie na przykład zaliczyły do środowisk, przyjmujących idee narodowo-radykalne, oprócz od dawna już żyjących nimi Młodych Stronnictwa Narodowego, także warszawski oddział Narodowej Partii Robotnicze j i nowopowstały Związek Młodej Polski. Wielki ruch treściowy, ruch Przełomu Narodowego uważa za rzecz całkiem naturalną i celową, że idee jego przenikają szeroki wachlarz grup politycznych podziału starej epoki. My podzielimy Polskę na dwa tylko obozy; za i przeciw Przełomowi i między tymi obozami wywołamy walkę, zwycięską dla idei Przełomu. Naturalność przejmowania naszych idei przez wszystkie polskie kierunki polityczne wynika z potęgi,  prawdy i harmonii naszego poglądu na świat, z jego przełomowego, zgodnego z duchem czasów nowych, stanowiska.

Celowość z punktu widzenia dobra Polsk i i Przełomu przenikania naszych idei w środowiska obce wynika z faktu naszej siły wewnętrznej, która sprawia, że w te środowiska idzie – za ideą Przełomu — człowiek Przełomu, który potrafi wszystko, nie wyłączając siebie, podporządkować idei Przełomu Narodowego. My mamy fanatyczną wolę i wiarę stworzenia rzeczywistości Przełomu i rzeczywistości Wielkiej Polski — a to, że idziemy przeciw prądom jest dla nas nieistotne, bo posiadamy zdolność psychiczną walki i uderzenia.

Bolesław Piasecki

Pismo Narodowo-Radykalne „Falanga”, 1937. Oprac. i uwspółcześnienie pisowni – WT.

FalangaNOPNR1111111321331

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*