Lwowianin: Lwów walczy – relacja nacjonalisty z 1937 roku

Wiosna tego roku zaznaczyła się we Lwowie wzmożoną walką narodowców z żydami i z komuną.

W dniu 1 maja pochód marksistowski został przez narodowców rozbity w dwóch miejscach – przy rogu ul. Mikołaja i pl. Akademickiego i na wprost ul. Chorążczyzny. W wyniku zajść tych było kilkunastu poturbowanych żydów — uczestników pochodu marksistowskiego. W czasie zajść połamano szereg marksistowskich transparentów i zabrano jeden czerwony sztandar. Po tych niemiłych dla siebie doświadczeniach marksiści kilkoma grupkami chyłkiem przeszli pod Teatr Wielki, gdzie „pochód” rozwiązał się.

Po zajściach przeszedł przez miasto w ciągu paru chwil zorganizowany pochód około 500 narodowców, witany entuziastycznie przez polską ludność Lwowa. Wieczór 1-go maja skończył się dla żydów jeszcze boleśniej, gdyż tłum Polaków wybił kilkanaście szyb żydowskich na ul. Halickiej i w Rynku.

Wśród Młodych Stronictwa Narodowego daje się zauważyć wzrost wpływów narodowo-radykalnych. Młodzi SN przestają być bierną politycznie masą, kierowaną przez tajną organizację, a stają się świadomym czynnikiem w narodowo-radykalnym Ruchu Młodych. Przekonanie, że Stronnictwo Narodowe niezdolne jest do dokonania przełomu, który potrzebny jest Polsce, powoduje odwracanie się mas Młodych od SN i zwracanie się ich do narodowego radykalizmu.

Lwowianin

Pismo Narodowo-Radykalne „Falanga”, 1937. Oprac. i uwspółcześnienie pisowni – WT.

FalangaNOPNR1111111321331

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*