Lech Karol Neyman – bezkompromisowy narodowy radykał

O takich ludziach, bezkompromisowych narodowych radykałach, musimy jako ich spadkobiercy ideowi przypominać.

Urodzony 7 lutego 1908 r. w Poznaniu, syn Teodora Neymana i Marty z domu Matczyńska. W 1918 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Zdał tam maturę w 1926 r. Następnie podjął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Był prezesem korporacji akademickiej Helionia. Dyplom i tytuł magistra prawa otrzymał w 1932 r. W 1934 roku rozpoczął działalność w Obozie Narodowo-Radykalnym.

Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. w stopniu ppor. rez., odnosząc kilka ran. W konspiracji należał do „Grupy Szańca” wywodzącej się ze struktur przedwojennego ONR-ABC. Opublikował następujące broszury konspiracyjne: Polska po wojnie (1941), Szaniec Bolesławów (1941), Likwidacja niemczyzny na ziemiach zachodnich (1942-43). Po utworzeniu NSZ był w strukturach Służby Cywilnej Narodu szefem Wydziału Zachodniego i redaktorem naczelnym pisma „Naród i Wojsko”. Pełnił funkcję członka zespołu sądowniczo-badawczego przy Inspektoracie Ziem Zachodnich NSZ. Był ideologiem NSZ, propagującym „myśl zachodnią” – powrotu granic polskich nad Odrę i Nysę Łużycką. Od października 1943 r. był członkiem Komitetu Politycznego Organizacji Polskiej. Od września 1944 do stycznia 1945 r. pełnił funkcję komendanta Okręgu Krakowskiego NSZ-OP (części NSZ niescalonej z AK). Od grudnia 1944 r. był członkiem sądu oficerskiego przy Dowództwie NSZ.

Od lutego 1945 do czerwca 1945 r. był organizatorem Obszaru Zachodniego OP, a od marca do kwietnia 1945 r. komendantem Okręgu Pomorze NSZ z siedzibą w Poznaniu. Rozpoczął – planowane przez KG NSZ – odtwarzanie sieci organizacyjnej NSZ na Pomorzu i przygotowania do utworzenia komendy okręgu w Bydgoszczy. W kwietniu 1945 r. brał udział w organizowaniu Okręgu VII Śląskiego NSZ i śląskiej OP. W ramach OP był kierownikiem tzw. Obozu Narodowego. W lipcu 1945 r. próbował utworzyć studencką organizację narodową w Poznaniu – Pokolenie Polski Niepodległej. Po rozbiciu w lipcu 1945 r. struktur Okręgu Poznań i Okręgu Pomorze NSZ Neyman kierował z Poznania pracami nad odtworzeniem komendy Okręgu Pomorze NSZ. Na przełomie lat 1945 i 1946 wraz z grupą NSZ-OP wszedł w skład NZW.

Aresztowany 15.02.1947 r. przez funkcjonariuszy Departamentu III MBP. Sądzony w dniach 11.02-2.03.1948 r. przez WSR w Warszawie i skazany na karę śmierci. Stracony 12.05.1948 r. w Warszawie. Zrehabilitowany w 2004 roku.

Polecamy książkę autorstwa Rafała Sierchuły poświęconą tej niezwykłej postaci – szczegóły TUTAJ.

Życiorysy takich osób jak Lech Karol Neyman pokazują nam, jak wiele jako naród straciliśmy w wyniku okupacji niemieckiej i sowieckiej. Ludzi bezkompromisowych, odrzucających głupie teorie o „mniejszym złu”, zastąpili cyniczni koniunkturaliści i zawodowi „patrioci” zaprzedani obcym stolicom. Lech Karol Neyman, wielki bojownik o Wielką Polskę, na zawsze w naszej pamięci!

lkn

NOPONR

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*