Hiszpańska Błękitna Dywizja – bohaterowie Europy

 24 czerwca 1941 roku w centrum Madrytu miała miejsce wielka antysowiecka manifestacja członków Falangi. Okrzyk „Russia es culpable!” (Rosja jest winna) stał się hasłem tłumów z entuzjazmem demonstrujących gotowość do wali z Rosją i „bezbożnym komunizmem”.

Madrycki dziennik „ABC” pisał: „Kiedy tłum dotarł pod siedzibę Sekretariatu Generalnego Partii, na balkonie pojawił się Przewodniczący Rady Politycznej Falangi i Minister Spraw Zagranicznych Ramona Serrano Suner, który przemówił do zebranych: Towarzysze! To nie czas na przemówienia. Ale aby Falanga wyraziła się w tym momencie jednoznacznie: Rosja jest winna! Winna naszej wojny domowej! Winna śmierci Jose Antonio naszego założyciela! I winna śmierci wielu towarzyszy poległych w tamtej wojnie na skutek agresji komunistycznej!

Rekrutacja do dywizji rozpoczęła się 27 czerwca, lecz już 2 lipca została zakończona, ponieważ liczba ochotników przekroczyła 70 tysięcy (limit wynosił 18 tysięcy). W Madrycie o 4 tysiące miejsc konkurowało 40 tysięcy chętnych do walki. Wśród nich byli: znany prawnik i sędzia Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego Fernando Maria Castiella, sześciu radców stanu, siedmiu gubernatorów cywilnych, poeci Augustin de Foxa i Augustin Aznar, 24 księży i 38 falangistek.

Urlopowani żołnierze Błękitnej Dywizji byli niezawodnym źródłem zaopatrzenia dla polskiego podziemia – wspominają o tym liczne relacje członków AK, którzy kupowali od Hiszpanów m.in. broń. Wacław Pardo następująco wspominał moment spotkania z żołnierzami BD w 1941 roku: „Jechałem właśnie rowerem na pastwisko, kiedy zwrotniczy zamknął tor kolejowy. Nadchodzi pociąg wojskowy i o dziwo! Jadą hiszpańscy żołnierze. Ciepło. Zakasane rękawy, czarne zarosty, opalone twarze. Na piersiach zwisają łańcuszki i krzyżyki. Stojącego przy szlabanie Polaka witają okrzykiem „Polaco!” i „Viva Polonia”! Jeden z żołnierzy krzyczy „Polska”, a w uniesionych rękach trzyma zwisający różaniec….

Na podstawie: Wojciech Jerzy Muszyński „Błękitna Dywizja”

***

Straty zadane Armii Czerwonej przez Hiszpanów szacuje się na około 50 tys. Żołnierze Błękitnej Dywizji nie byli nigdy oskarżeni o zbrodnie wojenne, nie uczestniczyli też w niemieckich operacjach antypartyzanckich ani terrorze przeciwko ludności cywilnej.

¡Arriba España! ¡Arriba Europa!

 

DivisionAzul

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*