„Łotwa jest nasza!” – marsz z pochodniami 20 000 osób w Rydze

Blisko 20 000 osób pod hasłami „Jesteśmy Łotyszami” i „Łotwa jest nasza” w świetle pochodni upamiętniło wszystkich tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą ojczyznę. W tym roku padł rekord frekwencyjny, a jedną z dodatkowych atrakcji był koncert folkowo-rockowy, który tradycyjnie odbył się pod pomnikiem Kārlisa Ulmanisa, czyli jednego z ojców łotewskiej niepodległości.

Od 2003 roku ulicami Rygi 18 listopada maszerują łotewscy patrioci, aby w ten sposób uczcić Święto Niepodległości. Wydarzenie od początku jest organizowane przez narodowców z partii Zjednoczenie Narodowe „Wszystko dla Łotwy!”. Tydzień wcześniej, w dzień Lāčplēsisa, każde małe miasto ma swój lāpu gājiens (marsz z pochodniami).

Warto przypomnieć, że wojska polskie pomogły Łotwie wyzwolić wschodnią część kraju z rąk bolszewików pod koniec grudnia 1919 roku, zaś Łotwa pomogła II Rzeczpospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, dając schronienie żołnierzom wracającym z frontu.

Na podstawie: nacjonalista.pl/Informacje nadesłane

lotwanac

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*