Jak „Obozy Hobbit” odrodziły włoski faszyzm

Przetłumaczone w latach 70-tych na język włoski dzieła Johna Ronalda Reuela Tolkiena praktycznie od razu stały się obowiązkową literaturą wśród narodowych rewolucjonistów. Były też swoistym impulesem do rozwoju niezależnej, nacjonalistycznej kultury. Przełomowym momentem była organizacja pierwszego Obozu Hobbit (Campo Hobbit) 11 i 12 czerwca 1977 roku w miejscowości Montesarchio. Pod gołym niebem odbywały się dyskusje na tematy ideologiczne oraz oczywiście koncerty. Kolejne Obozy odbyły się: 23-25 czerwca 1978 w Fonte Romana i 16-20 lipca 1980 w zamku Camponeschi. Kto był pomysłodawcą tych historycznych wydarzeń? Głównie narodowi rewolucjoniści i działacze Fronte della Gioventu (młodzieżówka Włoskiego Ruchu Społecznego), ale również zwolennicy idei Nowej Prawicy i tradycjonalizmu integralnego. Jednym z zasadniczych celów Campi Hobbit było stworzenie nowego języka, kultury i nowej jakości przekazu, która umożliwiałaby dotarcie z Ideą do reszty społeczeństwa. To dzięki nim symbol krzyża celtyckiego został w takim stopniu przyjęty przez środowiska NR.

W zgodnej opinii wielu obserwatorów, w tym także niezwiązanych ze środowiskami rewolucyjnego nacjonalizmu, to właśnie Obozy Hobbit odrodziły włoski faszyzm, który po 1945 roku bardzo często przybierał nostalgiczne formy do których nie było już powrotu. Frodo, Gandalf, Aragorn i inne postacie z tolkienowskiego Śródziemia przyczyniły się do czegoś niezwykłego i dały nadzieję na triumfalny powrót nieśmiertelnej Idei.

Wszystkich, którzy chcą poczuć klimat ideowy tamtych lat zachęcamy do lektury kwartalnika „Szczerbiec”, gdzie duch Tolkiena gości od wielu lat. Szczegóły wydawnictwa TUTAJ.

Na podstawie: nacjonalista.pl/atlasobscura.com

CH

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*