Katolickie Państwo Narodu Polskiego – wizja nacjonalistów z NOP

Katolickie Państwo Narodu Polskiego – ta koncepcja po raz pierwszy w programach polskich nacjonalistów pojawiła się w latach 30-tych XX wieku, a później była kontynuowana przez Grupę Szańca i inne środowiska okresu wojennego/powojennego. Nic dziwnego, iż powstałe w 1981 roku Narodowe Odrodzenie Polski, odwołujące się do dziedzictwa historycznego narodowego radykalizmu, również podnosi jej zasadnicze zręby, a w opinii niezależnych badaczy jest z nią wręcz utożsamiane. Na ten fakt zwrócił uwagę m.in. dr hab. Jarosław Tomasiewicz w obszernym artykule pt. „Narodowe Odrodzenie Polski i jego wizja „Katolickiego Państwa Narodu Polskiego” jako uwspółcześniona wersja narodowego radykalizmu„, w którym czytamy:

Narodowe Odrodzenie Polski (NOP) wyróżnia się na tle innych ugrupowań nacjonalistycznych różnorodnością źródeł ideowych i nieskrywanymi zapożyczeniami z ideologii zagranicznych. Oczywiście NOP w pierwszym rzędzie odwołuje się do wzorów rodzimych. Ba, działacze NOP podkreślają wręcz starszeństwo polskiego ruchu narodowego wobec innych nacjonalizmów europejskich oraz jego wyższość wynikającą z demokratycznego i chrześcijańskiego charakteru polskiego nacjonalizmu.

NOP za swych istotnych prekursorów uznaje jednak tylko narodowo-radykalny nurt formacji endeckiej: OWP, a w szczególności ONR, a z czasu wojny także NSZ i Konfederację Narodu. Jeszcze pełniejsze jest nawiązanie do tradycji ONR, co uwidacznia się nawet w przyjęciu przez NOP przedwojennego symbolu – Ręki z Mieczem.

Czytaj więcej TUTAJ.

Na fundamencie przeszłości budujemy przyszłość. Dołącz do NOP już dziś – wypełnij formularz rekrutacyjny TUTAJ.

Na podstawie: nop.org.pl/nacjonalista.pl

FalangaNOPNR11111113211

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*