Realny głos narodu – referenda w Szwajcarii

Zarządcy nadwiślańskiej neokolonii z hasłem „głos narodu” identyfikują twarze sejmowych pasożytów i systemowych partii uwłaszczonych na majątku publicznym. Spójrzmy jak wygląda kwestia wyrażania opinii przez obywateli o ojczyźnie Wilhelma Tella. W Szwajcarii istnieją trzy rodzaje referendów: obligatoryjne, inicjatywa ludowa i referendum fakultatywne. Nad jakąkolwiek zmianą w konstytucji musi się odbyć referendum obligatoryjne. Żeby zmienić ustawę zasadniczą, potrzebna jest podwójna większość, czyli większość głosów i poparcie większości kantonów. Powszechne głosowania można organizować cztery razy w roku. Z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem Rada Federalna decyduje, które propozycje zostaną poddane głosowaniu, a jeszcze wcześniej ustala się terminy referendów.

Obywatele mogą też zaproponować zmiany z własnej inicjatywy. Aby ją zgłosić, potrzebna jest grupa co najmniej siedmiu obywateli, którzy tworzą komitet, a żeby poddać propozycję głosowaniu, trzeba najpierw zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów w ciągu 18 miesięcy. Rada Federalna oraz Parlament wyrażają poparcie wobec nowej inicjatywy lub jego brak.

Od kiedy wprowadzono inicjatywę obywatelską w 1891 roku, zgłoszono około 200 propozycji, ale zaakceptowano z nich tylko 22. W 2016 roku odbyło się referendum dotyczące dochodu podstawowego dla wszystkich obywateli, ale propozycję odrzuciło 76,9 proc. obywateli. Odrzucono też na przykład propozycję przyznania pracownikom sześciu tygodni wakacji w ciągu roku.

Ważnym elementem szwajcarskiej demokracji bezpośredniej jest też referendum fakultatywne. Jego przeprowadzenie można zaproponować odnośnie nowych praw i przeciwko niektórym traktatom. Aby odbyło się takie referendum, musi go zażądać osiem kantonów lub 50 tys. obywateli, którzy muszą złożyć podpis w tej sprawie w ciągu 100 dni.

W III RP rządzący zdrajcy różnych odcieni boją się jak ognia referendów, a te które organizują są karykaturą – np. głos w mediach i gigantyczne wsparcie finansowe ma jedna strona (vide kwestia członkowstwa w UE).

Na podstawie: forsal.pl/nacjonalista.pl

Szwajcaria

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*