Tradycyjna Japonia: 7 głównych zasad Bushido

Wciąż mamy nadzieję, iż tradycyjna Japonia się odrodzi. Dla tego kraju 1945 rok oznaczał nasilenie procesów degeneracji i porzucenia odwiecznych Wartości. Bushido ( jap. – bushi – wojownik, do – droga życiowa) – to niepisany zbiór zasad etycznych japońskich samurajów. Uważali oni bushido za metodę doskonalenia cielesnego i duchowego. Surowa samokontrola i panowanie nad sobą i swoimi emocjami uważane było powszechnie za najcenniejsze przymioty charakteru samuraja. Kodeks stawiał wojownikowi 7 głównych wymagań:

Chugi – To umiejętność bezwzględnego oddania się sprawie i pokory wobec zwierzchników. Z drugiej strony jest to jednak brak takiego przywiązania do czegokolwiek, by się tego żałowało utraciwszy. Poświecenie siebie bez względu na to co ma się utrącić.

Gi – Absolutna równowaga ducha i myśli. Wojownik nie może nigdy dąć się wytrącić z równowagi. Nie ważne co robi. Irytacja, bądź zwątpienie to karygodna oznaka słabości.

Jin – Miłość i wola pomocy światu. Psychologia określa to mianem miłości agape – więcej daje, niż przyjmuje. Japończycy mówili, iż to miłość kosmiczna.

Makoto – To wiara w siebie i innych oraz, przede wszystkim, szczerość. Wojownik nie jest krętaczem – myśli i działa po prostu. Tak jak proste i opanowane są jego uczucia.

Mieyo – Do budowanie własne, doskonal postawy wobec świata. Wojownik na każdym kroku stara się być lepszy, a każdy regres uważa za wielkie niepowodzenie.

Rei – Grzeczność, kultura, odpowiednie zachowanie. Wojownik nie kala się niegodnym postępowaniem, ponieważ jest lepszy i to on stawiać może warunki.

Yu – Odwaga i brak strachu. Dzielność i męstwo w obronie własnych przekonań.

Japończycy słusznie byli swego czasu określani „Aryjczykami Wschodu”. W ich Tradycji można odnaleźć także elementy spotykane w dziedzictwie naszej Cywilizacji. To także jeden z niewielu narodów azjatyckich, który pokochał muzykę Chopina.

Na podstawie: bushido.pun.pl/nacjonalista.pl

Nippon

***

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , ,

Podobne wpisy:

 • 23 lutego 2016 -- Hiroo Onoda – „Wierność jest silniejsza niż ogień”
  Hiroo Onoda - ostatni japoński żołnierz, który poddał się prawie 30 lat po zakończeniu II wojny światowej. Na początku towarzyszyło mu trzech innych żołnierzy, potem został sam. Dl...
 • 7 grudnia 2012 -- Tora! Tora! Tora!
  7 grudnia 1941 roku jedyny azjatycki naród zachwycony muzyką Chopina rzucił wyzwanie Molochowi. Dzień ten był zarazem początkiem końca świata Tradycji i utorowaniem drogi do hegemo...
 • 10 lutego 2017 -- Japonia dla Japończyków – „uchodźcy” niemile widziani!
  Japonia przyjęła w 2016 roku zaledwie 28 "uchodźców", podczas gdy liczba wniosków o azyl w tym kraju była rekordowo wysoka - 10901, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu z roki...
 • 4 grudnia 2016 -- Japonia: Liberalizm zabił ducha samurajów
  Choć Japonia prezentuje zdrowe stanowisko w kwestii masowej imigracji i tzw. uchodźców, to powojenny liberalizm i amerykanizacja skutecznie niszczą Tradycję i produkują kolejne pok...
 • 24 kwietnia 2015 -- Premier Japonii: Dość przepraszania za drugą wojnę światową!
  Japoński premier Shinzo Abe na falach Fuji TV oznajmił, że nie będzie żadnych kolejnych przeprosin za faktyczne bądź domniemane zbrodnie dokonane przez japońską armię podczas drugi...