Arnold Świt – Pieśn Młodego Pokolenia

W ramach cyklu „Poezja na Nacjonalista.pl” przypominamy wiersz autorstwa Arnolda Świta, który ukazał się na łamach narodowo-radykalnego pisma „Falanga”. Czytelnikom zainteresowanym poezją NR z okresu międzywojennego polecamy lekturę współczesnego magazynu „Szczerbiec” – szczegóły wydawnictwa TUTAJ.

***

Godło krzyża i miecza w duszach nam się kreśli, Biało – czerwony sztandar w dłoniach n am rozkwita, Bojowników falanga dąży, Prawice mocne podnieśli, Schyla sztandar Obozu chorąży, R Matka Boska Częstochowska, w świętości nimb spowita, Przyjmuje serc honorową wartę… Ruch Młodych Ojczyznę wita — Pokolenie potężne, karne i zwarte!

Polsko, Ty się patrzysz z wielkiego ołtarza, Zdziwiona, kto Cię woła… I od pańskiego, zastawnego stoła Przysyłasz nam dygnitarza, Co nas po plecach w rękawiczkach klepie, Mówiąc: „czekajcie, kiedyś będzie lepiej…”

Dosyć sensacji, sensacja się tarza Na bruku ulicznym i błocie, Radio „radosne” bajki powtarza Głodnej i chmurnej „hołocie”. Ale Ty wreszcie, miła Ojczyzno, W roboczym zanurz się pocie, Trudu i znoju sprósz się siwizną, Stań na ugorze, w spiekocie, Podtrzymaj drżącą rękę rolnika, Weź za pług polski i sochę, Zobacz, jak ona jest krucha, licha… Że zmęczyć się trzeba „trochę”, Zbliż się do ludu, czuj i pracuj razem, Bądź chlebem dla niego — a nie zimnym głazem.

Taką Polskę widzą w kryształowej czarze Chłopi, inteligenci, lud i robociarze — I przy takiej zaciąga swą bojową wartę. Młode Pokolenie potężne i zwarte!

FalangaNOPNR1111111

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy: