Louis-Ferdinand Céline: Iluzja szczęścia i przygłupiaste masy

Dążenie do szczęścia – oto apokaliptyczne szalbierstwo! To ono właśnie czyni nasze życie nieznośnym! To przez nie ludzie stają się tak wielkimi łajdakami, są tak niestrawni, jadowici.

W życiu nie zaznasz szczęścia, twoim udziałem mogą się stać tylko większe bądź mniejsze nieszczęścia. Spadają one na nas wcześniej czy później, zjawiają się znienacka albo drzemią gdzieś w ukryciu, czasami siedzą przycupnięte w poczekalni, mogą też dopaść i ogłuszyć jednym uderzeniem. Właśnie z ludzi szczęśliwych najłatwiej jest zrobić przeklętych. Zasada diabła wiecznie żywa. Miał diabeł rację, jak zwykle zresztą, gdy skusił człowieka materią. Nie trzeba było długo czekać.

W przeciągu dwóch wieków człowiek, oszalały z pychy, rozmyty przez technikę, stał się po prostu nieznośny. Takim widzimy go dziś: jest zdziczały, opity wódą i przesiąknięty benzyną, buńczuczny, ze światem u stóp w ułamku sekundy! Ogłupiały, zagubiony, niewymiarowy, owca i bawół w jednej osobie, i hiena też. Przyjemne, prawda? Najbardziej zafajdany śmierdziel widzi się w lustrze wszechwładnym Jupiterem. Taki jest współczesny cud. Gigantyczna, kosmiczna zarozumiałość. Żądza zawiaduje całą planetą. Nic więc dziwnego, że nastąpiło przeciwieństwo tego, czego oczekiwano.

Zniżenie się człowieka do materii jest nowym, tajemnym i niepodważalnym prawem. Gdy wymiesza się krew chorą ze zdrową, nigdy nie wzbogaci się tej chorej, ale za to zawsze osłabi się zdrową. Wszystko, co może przyczynić się do wpuszczenia w maliny przygłupiastych mas, jest mile widziane. A gdy wybiegi już nie wystarczają, gdy system trzeszczy w szwach, wówczas trzeba sięgnąć po broń, po karabiny, zaczyna się pałowanie! O wyznaczonej godzinie należy uruchomić cały dostępny arsenał! Przy radosnych dźwiękach optymizmu, który zwykle towarzyszy ostatecznym rozwiązaniom. Wszelkie masakry, wszelkie wojny od czasów potopu odbywały się przy akompaniamencie optymizmu. Wszyscy mordercy widzą przyszłość w różowych kolorach – skrzywienie zawodowe. Amen.

Louis-Ferdinand Céline

Celine

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*