Gösta Hallberg-Cuula – bohater szwedzkiego nacjonalizmu

Nacjonalizm przybiera często charakter uniwersalny, o czym przekonuje historia jednego ze szwedzkich bohaterów, który oddał życie w obronie wolności bratniego narodu.

Gösta Hallberg-Cuula urodził się 4 listopada 1912 roku. Z zawodu był dziennikarzem. W latach 30. był członkiem Narodowo-Socjalistycznej Partii Robotniczej (NSAP). Pełnił funkcję szefa propagandy. Podczas wojny zimowej pomiędzy Finlandią i ZSRR w latach 1939-1940 wstąpił ochotniczo do fińskiej armii jako szeregowiec. Doszedł do stopnia porucznika rezerwy. Był ranny, stracił oko, ale powrócił na front. Został odznaczony wieloma medalami, w tym Krzyżem Wyzwolenia Finlandii. Następnie powrócił do Szwecji. Podczas wojny kontynuacyjnej 1941-1944 ponownie zaciągnął się do fińskiej armii. Dowodził plutonem Szwedzkiego Batalionu Ochotniczego w składzie fińskiego 55 Pułku Piechoty, walczącego na Półwyspie Hanko. Od stycznia 1942 r. dowodził Szwedzką Kompanią Ochotniczą. Zginął 14 kwietnia 1942 roku w wyniku wybuchu miny. 9 maja pochowano go na cmentarzu w Sztokholmie.

Od tej pory jest on jedną z ikon szwedzkiego nacjonalizmu, a hołd oddają mu kolejne pokolenia bojowników. Wśród nich są także działacze Nordyckiego Ruchu Oporu. W 2017 roku upamiętniając bohatera, Anders Rydberg, jeden z lokalnych liderów, powiedział m.in: „Wzywamy wszystkich do naśladowania Gösty Hallberg-Cuuli, a więc walki i starania się o rozwiązanie problemów, a nie ucieczkę od nich. Na szczęście dziś, raz i na zawsze, możemy pokonać te siły, przeciw którym walczył Hallberg-Cuula i inni narodowi socjaliści”.

Nordycki Ruch Oporu w swojej działalności stawia na koncepcję Politycznego Żołnierza, zbliżoną do tej propagowanej od lat przez Narodowe Odrodzenie Polski. Osobom zainteresowanym działalnością NRO,  polecamy lekturę naszych wpisów TUTAJ.

Na podstawie: nacjonalista.pl/nordfront.se

NRO

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*