Achtung: „Braterstwo polskich i niemieckich neonazistów”

Strona internetowa znanego niemieckiego tygodnika „Der Spiegel” ostrzega w stylu znanym z łam Gazety Wyborczej przed rozwojem współpracy pomiędzy „neonazistami” z Polski i Niemiec. Kanwą „śledczego” tekstu jest niedawny koncert zespołów sceny tożsamościowej pod hasłem „Noc Terroru”, który odbył się w miejscowości Grodziszcze. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) poinformował, że w ostatnich latach w Polsce odbyło się kilka tego rodzaju wydarzeń. BfV nie chce tego interpretować jako oznaki wzmożonego zbliżenia między niemiecką i polską skrajną prawicą i tłumaczy, że „polityczne, a przede wszystkim historyczne różnice są jeszcze zbyt duże”. Z tą oceną nie zgadzają się jednak polscy i niemieccy spece od „antyfaszyzmu”. Thomas Dudek przedstawia w artykule kronikę zbliżenia polskiej i niemieckiej skrajnej prawicy. W pierwszej kolejności przypomina o wywiadzie lidera NPD Franka Franza dla portalu nacjonalista.pl, w którym Franz „wezwał do walki ze wspólnym wrogiem”. Cytowany w artykule Michael Weiss z Antyfaszystowskiego Archiwum Prasowego w Berlinie opowiada, że tymczasem polskie i niemieckie środowiska „neonazistowskie” mówią publicznie o „niemiecko-polskim braterstwie i „jednej rodzinie”.

Jak to skomentować? Koncerty zakrapiane alkoholem nie mają raczej wiele wspólnego z autentyczną ideologią i polityką. Środowisko portalu Nacjonalista.pl otwarte jest zawsze na konstruktywny dialog, od lat postulując pamięć o przeszłości, która pozbawiona jest elementów nienawiści i szowinizmu w stosunku do naszych sąsiadów. Cieszą nas głosy zza zachodniej granicy wskazujące na proces ucywilizowania tamtejszego nacjonalizmu. Pozostaje mieć nadzieję, iż są one elementem głębszej refleksji, a nie jedynie pochodną strachu przed zamianą Niemiec w kolonię azjatyckich i afrykańskich przybyszów.

Na podstawie: dw.com.pl/nacjonalista.pl

PLGER

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*