Nowy Wspaniały Świat: Polacy rocznie marnują 9 mln ton jedzenia

W Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Pod tym względem nasz kraj zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej, wynika z danych Greenpeace Polska. Organizacja domaga się zmian w prawie, które skutecznie ograniczą wyrzucanie jedzenia i sprawią, że trafi ona do potrzebujących.

Europosłowie zaapelowali do krajów członkowskich UE o ograniczenie marnowania żywności o 50 proc. do 2030 roku. W UE rocznie wyrzuca się 88 mln ton jedzenia. Komisja Europejska oszacowała koszty z tym związane na 143 mld euro. Marnotrawstwo żywności to nie tylko problem społeczny, ale i ekologiczny. Greenpeace przekonuje, że wyrzucanie do kosza rocznie 9 mln ton jedzenia, oznacza zmarnowanie ponad 1,72 mld metrów sześciennych wody, które wykorzystano do jej produkcji.

Istnieje kilka prostych trików, które pomogą nam unikać wyrzucania jedzenia. Warto robić przemyślane zakupy, kupować mniejsze ilości (w sklepach już dawno nie króluje tylko ocet i spokojnie można wrócić po dodatkowego pomidora), patrzeć na daty ważności i spożywać produkty, które wkrótce przestaną być świeże. Pamiętajmy, że warzywa i owoce nie mogą stać długo na półkach, dlatego warto od razu wyczarować z nich warzywną sałatkę lub dodać do innych potraw. Ostatnią i chyba najważniejszą radą jest dzielenie się jedzeniem z innymi.

Na podstawie: Radio Zet/businessinsider.com.pl

zywnosc

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy: