Łotewscy nacjonaliści w hołdzie żołnierzom Legionu Waffen SS

16 marca na Łotwie obchodzony jest Dzień Legionisty. Wtedy to kombatanci oraz nacjonaliści składają hołd poległym za niepodległość żołnierzom Legionu Łotewskiego Waffen SS. W tegorocznych uroczystościach w Rydze wzięło udział blisko 2000 osób. Tradycyjnie już pochód ruszył spod Katedry św. Jana aż pod Pomnik Wolności, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano patriotyczne pieśni. Wśród flag zagranicznych delegacji można było dostrzec litewską, estońską i polską.

Przeciwko wydarzeniu protestowała 20-osobowa grupa miejscowych „antyfaszystów” i Żydów. Oczywiście jak co roku zarządcy Kremla wydali potępiające oświadczenie, w którym mowa jest o „pisaniu historii na nowo, podważaniu wyroków Trybunału Norymberskiego i hańbie”. Nie wspomnieli jednak o masowych zbrodniach popełnionych na narodzie łotewskim przez sowieckich morderców.

Po stronie Niemiec walczyło w sumie około 150 tysięcy żołnierzy łotewskich. Liczba ta obejmuje zarówno walczących w szeregach Legionu Łotewskiego, jak i w dywizjach niemieckich oraz członków batalionów policyjnych. Część żołnierzy Legionu kontynuowała swoją walkę po 1945 roku jako tzw. Leśni Bracia – zbiorcza nazwa antykomunistycznych oddziałów partyzanckich w krajach bałtyckich.

Na podstawie: rt.com/nacjonalista.pl

 FlagaŁotwy

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*