Globalne koncerny kontra państwa narodowe

Międzynarodowe koncerny i stojąca za nimi siła pieniądza często wygrywają z państwami narodowymi. Niestety rok 1945 przyniósł takie, a nie inne owoce. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej (dodatek „Plus Minus”), korporacje międzynarodowe w ciągu ostatnich 20–30 lat urosły w siłę. Dyktowanie warunków państwom, gdy ich polityka zagraża interesom koncernów, już dawno przestało być rzadkością. – W tym czasie aż kilkaset największych firm stało się graczami politycznymi, będąc architektami światowego społeczeństwa – podkreśla prof. Paul H. Dembinski, dyrektor think tanku Observatoire de la Finance w Genewie. Z jego wyliczeń wynika, że 800 największych niefinansowych firm świata tworzy ok. 50 proc. światowego PKB. Przychody 500 największych firm globu z prestiżowego rankingu magazynu „Fortune” wahają się w ostatnich latach w okolicach 40 proc. wartości produkcji całej globalnej gospodarki.

Optymalizacja podatkowa to jedno z narzędzi polityki koncernów międzynarodowych. Z wyliczeń organizacji Citizens for Tax Justice wynika, że 300 największych amerykańskich koncernów trzymało w 2015 r. w rajach podatkowych 2,4 bln dol. ukrytych zysków.

Z różnych szacunków wynika, że ok. 30–40 proc. z 60 bln dol. długów wszystkich krajów świata jest w rękach prywatnych, głównie instytucji finansowych. W jakimś sensie państwa na stałe uzależniły się więc od pieniędzy korporacji. Według raportu Global Financial Integrity, Polska jest w dwudziestce krajów najbardziej poszkodowanych przez zagraniczne korporacje. Znalazła się tam jako jedyne państwo Unii Europejskiej, a szacowane z tego tytułu straty sięgają stu miliardów złotych rocznie.

Demoliberalni politycy to także lobbyści globalnych koncernów, będących często swoistą kuźnią kadr dla rządów i późniejszym miejscem pracy dla byłych premierów/ministrów. W Białym Domu znajdziemy szereg osób związanych z bankiem Goldman Sachs. Były przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso w ubiegłym roku wszedł do rady Goldman Sachs International. Politycy są kamerdynerami bankierów, jak mawiał Ezra Pound.

Na podstawie: rp.pl/nacjonalista.pl

NWO

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*