Emerytury Polaków: „Przykład Grecji do nas nie trafia”

Przyszłość systemu emerytalnego jest jednym z kluczowych zagadnień dla przyszłości Polaków. Kolejne rządy zamiast autentycznych reform preferują populistyczne działania i obietnice. Dr hab. Filip Chybalski z Katedry Zarządzania Politechniki Łódzkiej w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej powiedział m.in.:

Nie mam wątpliwości co do jednego: skończyły się czasy hojnego, administrowanego przez państwo systemu emerytalnego. Emerytury wypłacane z I filaru, u nas to jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych administrowany przez ZUS, skończą się. Zaczynam coraz bardziej wierzyć, że państwo zdecyduje się na emeryturę obywatelską. W naszych warunkach pewnie byłoby to ok. 1000 zł.

Bo nie da się w nieskończoność finansować systemu opartego na drogich przywilejach i zbyt niskim wieku emerytalnym. Kwestia podstawowa brzmi: czy jesteśmy na tyle odpowiedzialni, że chcemy ten system utrzymać w długim okresie. Jeżeli przyjmuje pan założenie, że nie jesteśmy odpowiedzialni, to będziemy mieć konflikt pokoleniowy. Ale wie pan, jaki będzie skutek?

Kolejna fala emigracji?

Oczywiście. Młodzi będą szukać pracy poza Polską, a starsi zostaną sami. I nie będzie kto miał finansować ich świadczeń.

Trochę teraz pospekulujmy. Sytuacja demograficzna się nie zmienia, wiek emerytalny nie zostaje podwyższony, konflikt wybucha. Jak się przełoży na zachowania ekonomiczne?

Głównym objawem konfliktu będzie emigracja. Już jej doświadczyliśmy, ale jeżeli ktoś uważa, że nie możemy jej doświadczyć na większą skalę, to jest naiwny. Kto będzie miał wtedy problem? Starsi.

Więcej TUTAJ.

Probrukselski reżim w Warszawie ma prezent dla Polaków. Od 1 marca 2017 roku najniższe świadczenia wzrosną o 10 zł brutto dla emerytów i 7,5 zł brutto dla rencistów. Ostrzegamy dla szaleństwem zakupowym.

Na podstawie: forsal.pl/bankier.pl

glodowaemerytura


Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , ,

Podobne wpisy:

 • 25 lipca 2014 -- Krzysztof Kubacki: Narodowy radykalizm a prawica
  Być z prawicy znaczy od prawie 300 lat być w obozie wiecznie przegranych. Prawica to rocznice i pomniki, to historia i sentymentalizm. Nie ma w żadnym chyba innym obozie jak na pra...
 • 30 kwietnia 2015 -- Ile jest warta praca w domu? Głodowe emerytury zamiast wakacji pod palmami
  Różnej maści "postępowcy" i tzw. feministki często z pogardą wyrażają się o kobietach, które poświęcają się opiece nad dziećmi i rezygnują z "kariery" zawodowej. Tymczasem gdyby wl...
 • 15 września 2014 -- III RP: Masowa emigracja zarobkowa i wyzysk na rynku pracy
  Portal ekonomiczny Forsal.pl pisze, iż nie napięta sytuacja na Ukrainie lub epidemia wirusa Ebola powinny nas niepokoić, ale zjawisko masowej emigracji zarobkowej Polaków. Z danych...
 • 21 lipca 2016 -- Emigracja młodych: Polska traci, Zachód zyskuje
  Nawet środowiska międzynarodowej finansjery i globalistów potwierdzają to, o czym piszemy od lat. Pamiętamy zachwyty prawicowych i lewicowych idiotów nad "mobilnością" Polaków po "...
 • 12 lipca 2011 -- Dobre wieści ze strefy euro
  Jan Kees de Jager - holenderski minister finansów twierdzi, iż strefa euro nie wyklucza „częściowego bankructwa Grecji”. To pierwsza tego typu oficjalna wypowiedź, sugerująca, że G...