Maurice Bardèche o naszej walce z demoliberalizmem

Maurice Bardèche to postać, której narodowym rewolucjonistom przedstawiać nie trzeba. Jeden z ostatnich pisarzy, który określał się mianem faszystowskiego. Podobnie jak tysiące idealistów w Europie nie zaakceptował rezultatów powojennego triumfu marksizmu i liberalizmu. Do końca swoich dni był przekonany, iż nie możemy się nigdy poddać.

Nie wywiesiłem flagi z okazji zwycięstwa demokracji. Poczułem się wtedy tak, jak gdybym miał przejść kwarantannę. Zdawało mi się, że pewna cząstka mojego jestestwa została unicestwiona. Od tego dnia stałem się cudzoziemcem pośród ludzi mojej epoki. Zdawało mi się, że świat, który wznoszono na moich oczach uciskał to, co mnie jawiło się jako najżywotniejsze.

Cnoty takie jak obowiązkowość, dyscyplina, dotrzymanie danego słowa, kult energii i kult męskości, dobór ludzi wyłącznie ze względu na odwagę i na ich postawę życiową, nagle stały się podejrzane, bo swego czasu zaowocowały tym, co teraz określa się mianem ślepego posłuszeństwa, zaowocowały wiernością, którą obecnie uznano za zbrodniczą, zaowocowały ideałem, na który spogląda się dziś jak na barbarzyństwo i pewni ludzie obawiają się, że mόgłby się z tego ponownie odrodzić etos oparty na tej niechcianej hierarchii wartości. Za drzwi wyrzucono więc – wraz z pewną moralnością – pewnego typu człowieczeństwo.

Czy zgadzamy się na to? Czy w ogóle zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje? Czy w ogóle rozumiemy co się nam proponuje i czy jesteśmy zdolni domyślić się chwytu kryjącego się w nieunikniony sposób za tą „rekonstrukcją”, za tym podszeptywaniem, że świat nowoczesny trzeba zaakceptować, ze musimy dokonać w sobie samych swoistego aggiornamento, doszlusować?

Nasz program więc, to nie tyle powrót do pewnej doktryny czy też do pewnej formy państwa, do porządku i do dyscypliny, to raczej powrót do pewnej wizji człowieczeństwa i do pewnej hierarchii.

Polecamy teksty Maurice’a Bardeche, które ukazywały się na łamach magazynu „Szczerbiec”. Szczegóły TUTAJ.

Na podstawie: Sparte et les Sudistes/nacjonalista.pl

Bardeche

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*