Ukraińscy nacjonaliści potępiają zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej

Nieznani podludzie zdewastowali na zachodniej Ukrainie pomnik poświęcony Polakom zamordowanym w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka. Monument składał się z kamiennego krzyża i dwóch tablic z imionami i nazwiskami zamordowanych tam Polaków. Na zdjęciu, które opublikowano w serwisie LiveJournal – popularnym w Rosji i na Ukrainie – widać, że krzyż został rozbity. Część jednej ze stojących obok niego tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą, co stanowi odwołanie do ukraińskiej flagi. Drugą pomalowano w kolory flagi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), pod którą umieszczono litery SS.

Odrażający czyn potępiły jednogłośnie dwa największe środowiska ukraińskich nacjonalistów – Prawy Sektor i Ruch Azowski. Artem Skoropadski, rzecznik prasowy Prawego Sektora podkreślił, że Polska jest dla jego organizacji strategicznym partnerem, a wydarzenie jest prowokacją mającą na celu popsucie stosunków między naszymi narodami. W podobnym tonie brzmi wpis opublikowany na oficjalnej stronie Ruchu Azowskiego, gdzie mówi się o kryminalistach i inspirowanej z Kremla prowokacji.

Incydent potępił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca pisząc: „To jawna prowokacja. Wszczęto śledztwo. Sprawcy powinni być ukarani”. Ewa Siemaszko, znana badaczka ludobójstwa na Wołyniu w wywiadzie powiedziała, że „rosyjska „łapka” jest tu bardzo prawdopodobna”. Zniszczenie krzyża określiła mianem „bolszewickiego zachowania”.

Na podstawie: tvp.info/nacjonalista.pl

polukr

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*