Adolf Hitler na 1000 lat – „Mein Kampf” bestsellerem

Powojenna pedagogika winy chyba nie do końca sprawdziła się w Niemczech. Krytyczne wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera stało się w Niemczech bestsellerem. Od czasu opublikowania tej książki przed rokiem sprzedano już 85 tysięcy egzemplarzy. Mowa tu o publikacji, która liczy łącznie blisko 2000 stron. Jak widać kryzys czytelnictwa nie obejmuje wszystkich Autorów.

Książkę wodza III Rzeszy, opatrzoną komentarzami, wydał w styczniu 2016 roku Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium. Jest to pierwsze od zakończenia drugiej wojny światowej wydanie „Mein Kampf”, napisanego przez Hitlera w latach 20. w więzieniu. Wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii, posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie. Z końcem 2015 roku prawa te wygasły. Historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie, aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza. Dyrektor IfZ Andreas Wirsching przyznał w rozmowie z agencją dpa, że tak wielkie zainteresowanie „Mein Kampf” było „zupełnym zaskoczeniem”.

W latach wcześniejszych książka była bestsellerem m.in. w Turcji oraz na terenach okupowanej Palestyny, gdzie we wstępie do tłumaczenia napisano, iż „Narodowy Socjalizm nie umarł wraz ze śmiercią swojego herolda”. We Włoszech w 2016 roku uczniowie kilkunastu szkół średnich w miastach Palermo, Catanzaro, Potenza, Tivoli, Trieste, Udinea, Piacena, odpowiadając na ogólnokrajową ankietę wskazali „Mein Kampf” jako „ulubioną książkę”.

Hitler napisał pierwszą część „Mein Kampf” w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy.

Na podstawie: tvp.info/telegraph.co.uk

Adolf

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*