„Utożsamianie szowinizmu z nacjonalizmem jest impotencją intelektualną”

Dr Marek Kochan, jeden z najbardziej rozchwytywanych specjalistów od kreowania wizerunku polityków (podobno doradzał Jarosławowi Kaczyńskiemu), pisarz i badacz języka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, w programie „Arena Idei” na łamach TVN24 uzupełniał braki wiedzy u „postępowców” i „antyfaszystów”:

Myślenie o nacjonalizmie jako czymś złym, to jest dziedzictwo propagandy komunistycznej. Jak wiadomo, Rosjanie zderzali nacjonalizm z internacjonalizmem. Internacjonalizm był dobry, natomiast nacjonalizm był zły, bo zacierał konflikty klasowe. Nacjonalizm w Polsce funkcjonuje jako epitet, to bardziej pałka medialna, niż pojęcie, które cokolwiek realnie opisuje.

Dr Kochan nie zgodził się też ze stwierdzeniem, że „nacjonalizm musi mieć wroga”, nazywając takie argumenty „ubóstwem myślowym”, i „kliszami niezadowalającymi intelektualnie”. Dodał również, iż utożsamianie szowinizmu z nacjonalizmem jest „impotencją intelektualną i nie prowadzi donikąd”.

Jak widać są naukowcy kierujący się obiektywnymi faktami, a nie medialnymi kliszami i epitetami używanymi przez wrogów nacjonalizmu.

Na podstawie: tvn24.pl

NOP1

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*