Syria: Żołnierze odsłonili nowy pomnik Matki Boskiej w Ma’alula

Żołnierze Armii Obrony Narodowej (będącej ochotniczą obywatelską formacją wspierającą rząd syryjski) wraz z regularną armią i przedstawicielami baasistowskich władz dokonali uroczystego odsłonięcia nowego pomnika Matki Boskiej, która ze wzgórza spogląda na syryjskie miasteczko Ma’lula. Specjalnie z tej okazji na miejscu wygłaszał przemowę Grzegorz III Laham, patriarcha melchickiego grekokatolickiego kościoła Antiochii, Wschodu, Aleksandrii i Jeruzalem. W Kościele pod wezwaniem Świętego Grzegorza mówił on, że postawienie nowego pomnika symbolizuje odrodzenie Syrii. Apelował również o modlitwy za Syrię, Liban, Palestynę i Irak.

W uroczystościach brał również udział libański parlamentarzysta dr Ali al-Moktad, reprezentujący oficjalnie Hezbollah. W trakcie zeszłorocznych walk o Ma’lula reporterzy związanej z Hezbollahem telewizji al-Manar byli obecni w mieście i opisywali ze szczegółami okrucieństwa tzw. takfirystów oraz ich akty wandalizmu dokonywane na chrześcijańskich świętych miejscach. Jedną z ofiar tego barbarzyństwa była właśnie pomnik Matki Boskiej, a także wykonana z brązu statua przedstawiająca Jezusa Chrystusa o 3-metrowej wysokości, pokryta złotem. Swoją działalność kilku korespondentów przypłaciło życiem.

Przypomnijmy: w kwietniu 2014 roku syryjskiej armii udało się odbić Ma’lula z rąk dżihadystów zrzeszonych we Froncie al-Nusra będącym syryjską filią al-Kaidy. W wyniku terroru ekstremistów ponad 5 tysięcy mieszkańców miasta zmuszonych było do ucieczki i pozostawienia dobytku. W samym mieście dokonano mordu na trzech katolikach, o których Radio Vaticana podało, że byli męczennikami poległymi za wiarę.

W tym samym miesiącu, w Święto Zmartwychwstania Pańskiego JE Prezydent Baszar al-Assad odwiedził Ma’lula, wizytując m.in. zbezczeszczony klasztor. Obecnie miasto, którego mieszkańcy posługują się językiem aramejskim, jeden z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa na świecie, znajduje się pod pełną kontrolą przyjaznych chrześcijanom sił rządowych.

DD

Na podstawie: SANA, news.yahoo.com, almanar.com.lb

8df2507e5d4e6b29afbef87175fb3124c5bf67c6

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*