Cypr: Polscy i greccy nacjonaliści razem dla Europy Wolnych Narodów

c26

W dniach 19-21 lipca delegacja NOP, której przewodniczył wiceprezes Michał Lewandowski, gościła na Cyprze, na zaproszenie narodowo-rewolucyjnego ELAM-u (Narodowy Front Ludowy).

Warto w tym miejscu dodać, ze ELAM przez wielu jest postrzegany jako organizacja bratnia z greckim Złotym Świtem, w rzeczywistości jak mówi Ilias Kasidiaris (obecnie przetrzymywany w więzieniu pod fałszywymi zarzutami), rzecznik prasowy Złotego Świtu: „ELAM i Złoty Świt nie są bratnimi partiami. ELAM to Złoty Świt na Cyprze”.

Przedstawiciele NOP zostali zakwaterowani w hotelu „St. George” w przepięknym rejonie wyspy – Pafos. Wybór tego właśnie regionu, jak i hotelu nie był przypadkowy. Pafos jest swoistym bastionem nacjonalizmu na wyspie, konsekwentnie budowanym przez ostatnie lata. W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, nacjonaliści z ELAM – przy prowadzeniu zdecydowanej i radykalnej w swej wymowie kampanii anty-unijnej i anty-federacyjnej (jako jedyne ugrupowanie polityczne na Cyprze) – zdobyli blisko 7% głosów.

Warto również wspomnieć o samym hotelu „St. George” z uwagi na fakt, iż na jego terenie znajduje się pomnik nacjonalisty, generała armii greckiej (Cypryjczyka z pochodzenia) George Grivasa (Γεώργιος Γρίβας). Dla greckich nacjonalistów jest to postać wyjątkowa. George Grivas od 1955 roku kierował działaniami podziemnej cypryjskiej organizacji EOKA (Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών), walczącej o wyzwolenie Cypru z kolonialnej zależności Wielkiej Brytanii. Po utworzeniu państwa cypryjskiego, od roku 1971, Grivas kierował paramilitarną nacjonalistyczną organizacją EOKA B (Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών Β’), walczącą o zjednoczenie Cypru z Grecją.

Kilkanaście metrów dalej, przy samej plaży, stoi duży pomnik „Pamięci i Honoru”, wybudowany w celu upamiętnienia walki greckiego nacjonalisty George Grivasa z lat 1955-59.

Również na terenie hotelu znajduje się nieduże muzeum EOKA, upamiętniające walkę greckich nacjonalistów, która doprowadziła do wyzwolenia Cypru spod panowania Wielkiej Brytanii. Oprócz eksponatów, takich jak fotografie, gazety czy broń palna, itp., w muzeum znajduje się 14 metrowa łódź „Saint George”, którą Grivas przypłynął z Grecji na Cypr.

W dniu 20 lipca, polscy nacjonaliści wzięli udział w organizowanej corocznie przez ELAM demonstracji przeciwko okupacji Cypru przez Turcję. W tym roku przypadała okrągła, 40-sta rocznica inwazji Turcji na Cypr i utworzenie strefy okupowanej. Od wielu lat ELAM, jako jedyne ugrupowanie polityczne na Cyprze, nie pozwala wymazać z pamięci tego wydarzenia, organizując demonstracje pod samym przejściem granicznym w stolicy Cypru – Nikozji (Λευκωσία).

Narodowe Odrodzenie Polski, jako jedne ugrupowanie narodowo-radykalne z Europy, zostało zaproszone do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Blisko 500 nacjonalistów z ELAM, jasno i wyraźnie w swoich przekazach powiedziało „NIE” dla tureckiej okupacji Cypru i zapędach establishmentowych partii cypryjskich, głoszących szaloną – w żaden sposób nie do zaakceptowania przez nacjonalistów – wizję utworzenia państwa federalnego. Antytureckim przemówieniom przedstawicieli ELAM, bacznie przyglądali się funkcjonariusze służb specjalnych – zarówno cypryjskich jak i greckich. Ich uwadze nie umknęła również obecności delegacji NOP na demonstracji, jak i sztandaru z partyjnym logiem, który został obfotografowany ze wszystkich stron.

W trakcie manifestacji, wiceprezes Michał Lewandowski odczytał list prezesa NOP, Adama Gmurczyka, skierowany do nacjonalistów z ELAM. Oto jego treść:

Drodzy przyjaciele,

20 lipca, to dzień dla Was, Greków, niezwykle ważny. 40 lat temu armia turecka dokonała inwazji na Cypr i opanowała część wyspy, ustanawiając strefę okupowana.

Tureckie ambicje wciśnięcia się do Europy nie są czymś nowym. Wolna Chrześcijańska Europa nie raz na przestrzeni wieków zmagała się z osmańskim zagrożeniem. W XVII wieku na długie lata kres tureckim zapędom położył polski król Jan III Sobieski, pod Wiedniem rozgramiając osmańską armie.

Dzisiaj jednak Turcja to przeciwnik niebezpieczniejszy. Posiada bowiem wsparcie militarne i polityczne największych potęg świata. Turcja to wierny pies łańcuchowy USA, pilnujący interesów amerykańsko-żydowskich w całym regionie. Ambicje i aspiracje tureckie stoją w sprzeczności z interesami i ambicjami narodów europejskich. Nie chcemy Turcji e Europie, nie chcemy Turcji na Cyprze !

Cypr jest grecki, tak jak Kosowo jest serbskie a Śląsk należy do Polski. Każdej próbie oderwania ziem narodowych od Ojczyzny należy się przeciwstawić. W dzisiejszym świecie siłą, która może tego dokonać są ruchy i organizacje nacjonalistyczne.  W Grecji Złoty Świt, na Cyprze ELAM, w Polsce – Narodowe Odrodzenie Polski.

Tylko jasny, zdecydowany przekaz polityczny i ideologiczny, może przynieść zwycięstwo, a wiec uwolnienie całej Europy od cywilizacyjnego barbarzyństwa i kulturowego nieładu. Najważniejsza w tej walce zasada jest prosta: z wrogami się nie paktuje. Z wrogami się walczy i ich zwycięża.

ELAM, to ta siła na Cyprze, która może, i która doprowadzi, wierzymy w to szczerze, do uwolnienia kraju spod tureckiej okupacji. ELAM, to złoty świt nadchodzących zmian dla Cypru. W swojej walce możecie zawsze na nas liczyć.

Po zakończeniu przemówienia lidera ELAM, Christosa Christoua, tradycyjnie już, została spalona flaga turecka – symbol okupanta ziem cypryjskich.

Spod przejścia granicznego, w świetle setek pochodni, rytmie wybijanego werbla i zdecydowanie anty-tureckich haseł, w blisko godzinnym marszu głównymi ulicami stolicy, nacjonaliści przemaszerowali pod główna siedzibę swojej partii w Nikozji, kończąc tym samym demonstrację.

Ostatni dzień pobytu na Cyprze, przebiegał dla delegacji NOP pod znakiem wizytowania biur ELAM-u na wyspie oraz rozmowach, prowadzonych pomiędzy przedstawicielami kierownictw ELAM i NOP i ustaleniu zakresu wzajemnej współpracy.

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

9 Komentarzy

 1. Świetna akcja! Gratuluję nawiązania współpracy!

  Ze swej strony polecam płytę zatytułowaną „Kata Metopon” nagraną przez Konstantinosa Stylianou – greckiego nacjonalistę mieszkającego na Cyprze. W przeciwieństwie do większości greckiej sceny tkwiącej w klimatach NSBM w przypadku Konstantinosa mamy do czynienia z twórczością przypominającą najlepsze dokonania włoskiej Musica Alternativa z tym że oczywiście muzyka Konstantinosa ma brzmienie typowe dla greckiego folku.
  Gorąco polecam!

  Płyta do odsłuchania:
  http://www.youtube.com/watch?v=OyZkKccm21g

  Płyta do ściągnięcia:
  http://dfiles.eu/files/dh84woeux

 2. Niech żyje zjednoczenie Cypru z Grecją…niech żyje enosis…Idee gen.Grivasa wiecznie żywe!

 3. Cudownie, polscy nacjonaliści popierają zbrodniarzy z EOKA, a niepodległe państwo Cypru Północnego nazywają „okupacją”. Jeden z ostatnich krajów w Europie, który opiera się brukselskiej zarazie, a jednocześnie jeden z najbardziej narodowych i nacjonalistycznych (Turcja) „to pachołek USA”. Nie ważne ciagłe judzenie przeciw Turcji przez demoliberałów, nieważne powiązania EOKA z Gladio, nieważne poparcie Grecji przez Zachód, nieważna antysłowiańskość złotego świtu. Nieważne fakty.

 4. „nieważna antysłowiańskość złotego świtu”
  Odstaw te środki.
  „nieważne poparcie Grecji przez Zachód”
  Wow, ten zły, szatański „Zachód”.
  Jak pięknie mówią greccy przyjaciele: „Turcy – Mongołowie – mordercy”

 5. Wow, ten zły, szatański „Zachód”

  Nie chodzi o to, czy szatański czy nie, ale to „biedni, ciemiężeni Grecy” zawsze mieli poparcie w sprawie Cypru. To na Cypr Północny spadały sankcje i embarga, a nie na „zwykły”. Demoliberalna propaganda zawsze psioczyła na „złych Turków okupantów” a nie wyjaśniała dlaczego armia turecka znalazła się na wyspie i dlaczego strzeże niepodległości KKTC. Więc mamy tu już pierwszy tani chwyt „cały świat sprzysiągł się przeciwko nam i popiera złych Turków”

  „nieważna antysłowiańskość złotego świtu”
  Odstaw te środki.

  Udowodnij, że napisałem nieprawdę

 6. Pozwolę sobie przekleić wypowiedź z innego forum

  http://dim.salon24.pl/560336,balkany-bulgarzy-tez-patrza-juz-na-rece-sasiadowi

  „Uzupełnienie odnośnie do mniejszości macedońskiej w Grecji:

  Grecja nie uznaje istnienia takiej mniejszości, ani narodu. Oprócz tych 10-30 tysięcy Macedończyków jest jeszcze 200 tysięcy greckojęzycznych Słowian, którzy nie poczuwają się macedońskości. Część być może dlatego, że nie chce, a część być może dlatego, że nie może, gdyż atmosfera w Grecji nie sprzyja podkreślaniu odmienności narodowej, na co zwraca uwagę raport Komitetu Helsińskiego, na który się Pan tu powołuje. To się nazywa polityką asymilacji.

  Szczyt w Bukareszcie – nie wspomniał Pan, że to Grecja zablokowała członkostwo Macedonii, łamiąc porozumienie z 1995 roku (Macedonia aplikowała jako FYROM). Fakt naruszenia tej umowy potwierdził Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

  Co do mapy „podziału Macedonii” w 1913, to nie widzę problemu, każdy naród ma swoją „Wielką Ideę”. Dziś Republika Macedonii nie wysuwa roszczeń terytorialnych. A że sprzymierzyli się z Turcją? Na ich miejscu zrobiłbym to samo. Geopolityka.”

  Każdy polski nacjonalista powinien przeciwstawiać się greckiemu szowinizmowi, którego polityka jest wymierzona w naszych braci (nie, nie jestem panslawistą).

 7. Narodowe Odrodzenie Polski, Narodowy Front Ludowy i Złoty Świt – tak trzymać. Ζήτω η νίκη!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*