Fotorelacja: Promocja broszury z tekstami kard. Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka

W samo południe, w środę 20 marca, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, odbyła się prezentacja pierwszej książki z tekstami kardynała Jorge Mario Bergoglio, nowego papieża Franciszka. Broszurę wspólnie wydało wydawnictwo M i Katolicka Agencja Informacyjna. Broszura zawiera kilkanaście homilii kardynała Bergoglio z ostatnich lat, oraz pierwsze przemówienia papieża Franciszka.

Do zakupu i lektury broszury zachęcali: nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore, rodak papieża ksiądz Stefan Moszoro-Dąbrowski z Opus Dei, redaktor naczelny KAI Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Wydawnictwa M Piotr Słabek, i watykanista dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski.

Nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore stwierdził ze zdaniem papieża Franciszka kościół ma przekazywać ludziom dobro, prawdę i piękno. Głównym celem kościoła jest ewangelizacja, a nie zamykanie się w klerykalnym kole wzajemnej adoracji. Sam nowy ojciec święty ma doskonałą zdolność komunikacji z ludźmi. Dobrze się go i słucha, i czyta. W swoich wypowiedziach jest lakoniczny, krotki, prosty, zdecydowany w treści. Czym wciąga czytelnika w lekturę, nawiązuje z czytelnikiem bliską relacje.

Ksiądz Stefan Moszoro-Dąbrowski z Opus Dei przybliżył dziennikarzom najnowszą historie Argentyny i biografie nowego papieża. Zdaniem kapłana z Opus Dei Argentyna to bogaty kraj z szokującymi nierównościami społecznymi. Kraj w którym rządy dyktatury wojskowej mieszały się z okresami demokracji. Kraj w którym rządziła raz lewica a raz prawica, i w ramach junty i w ramach rządów parlamentarnych. W takim to kraju wychowywał się Jorge Mario Bergoglio syn włoskich emigrantów. Przyszły papież szybko podjął pracę zawodową. W 1953 roku wieku lat 17 odczuł powołanie do kapłaństwa. Nie był wówczas nazbyt zaangażowany w praktyki religijne. Po dwu latach seminarium diecezjalnego w 1958 roku wstąpił do zakonu Jezuitów. Rok wcześniej obalono w Argentynie rządy Perona. W 1969 roku Jorge Mario Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie. Od 1973 do 1979 był prowincjałem jezuitów w Argentynie. Były to lata ekspansji komunizmu w Ameryce Południowej, związków części kapłanów z ruchem komunistycznym. Już jako arcybiskup Buenos Aires i prymas Argentyny krytykował bezczynność władz wobec kryzysu uderzającego w ubogich Argentyńczyków. W 2010 sprzeciwił się wprowadzeniu związków partnerskich dla pederastów. Ksiądz Stefan stwierdził też że tłumacze będą mieli problem z tłumaczeniem wypowiedzi papieża. Jak wielu Argentyńczyków ojciec święty tworzy sam słowa i posługuje się określeniami niezrozumiałymi dla osób znających literacki hiszpański.

Przedstawiciele wydawnictwa opowiadając o wydanej broszurze zwrócili uwagę na bezkompromisowość twierdzeń papieża zawartych w jego homiliach. Tłumacz homilii potwierdził zdanie księdza Stefana o trudności z tłumaczeniem tekstów kardynała Jorge Mario Bergoglio, często nie zrozumiałych dla Hiszpanów.

Ojciec Stanisław Tasiemski zwrócił uwagę na swobodę z jaką media rozpowszechniały kłamstwa na temat papieża, i prymitywne antyklerykalne stereotypy jakimi posługują się dziennikarze w odniesieniu do kościoła.

Pierwsza publikacja ojca świętego wzbudziła zainteresowanie czterech ekip telewizyjnych, sześciu fotoreporterów, i około kilkunastu dziennikarzy – co nie świadczy o braku zainteresowania mediów tym co nowy papież ma do przekazania. Broszura wydana została w nakładzie 40.000 egzemplarzy i będzie dostępna w księgarniach i sklepach z prasą.

Równolegle z broszurą zawierającą homilie papieża ukazał się kolorowy album papieski, pamiątka wyboru papieża „Franciszek”. Album wydany, przez wydawce tygodnika Najwyższy Czas, w formacie i cenie czasopisma zawiera kilkadziesiąt kolorowych zdjęć i teksty o papieżu. Opis ogłoszenia wyboru Franciszka, konklawe, okresu sede vacante. Życiorys Jorge Mario Bergoglio. Informacje o jego rodzinie, kapłaństwie, posłudze biskupiej, konflikcie z władzami. Opis codziennego dnia pracy ojca świętego. Historie papieży spoza Europy. Artykuły o klasycznych imionach papieskich, bazylice świętego Piotra. Żywot papieża Celestyna. Podsumowanie pontyfikatu Benedykta XVI. 36 stronicowy album uzupełnia ponad metrowy plakat z zdjęciem nowego papieża.

Jan Bodakowski

6327_447468328662347_1017547308_n

562072_447468475328999_1562774947_n

524930_447485495327297_383562765_n

423387_447468635328983_1884164163_n

150491_447468458662334_1509427732_n

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*