Mikis Mantakas – europejski męczennik Narodowej Rewolucji

mikismantakasLata siedemdziesiąte XX wieku były dla włoskich narodowych rewolucjonistów czasem próby. Z jednej strony represje demoliberalnego Systemu, z drugiej terror bojówek skrajnej lewicy. 28 lutego 1975 roku jest jedną z symbolicznych dat. Młody student o greckich korzeniach, Mikis Mantakas, był aktywnym działaczem  związanego z Włoskim Ruchem Społecznym (MSI) Uniwersyteckiego Frontu Akcji Narodowej (FUAN), który w tamtych dniach był wiodącą siłą na wyższych uczelniach Italii.

28 lutego komuniści organizują demonstracje przed Pałacem Sprawiedliwości w Rzymie, wyrażając swoją solidarność z „antyfaszystami” oskarżonymi o mord na Stefano i Virgilio Mattei, synach lokalnego sekretarza MSI. Starcia między czerwonymi i narodowymi rewolucjonistami trwają od samego rana. Około południa „antyfaszystowskie” bojówki rozpoczynają atak na biuro MSI mieszące się przy ulicy Ottaviano. W środku wśród zgromadzonych nacjonalistów znajdował się Mikis Mantakas.

Obrzucony koktajlami Mołotowa budynek staje w płomieniach. Narodowi radykałowie opuszczają lokal frontowymi drzwiami, jednak dostają się pod ogień z pistoletów. Wracają do środka i próbują wydostać się z płonącego biura przy pomocy zapasowego wyjścia. Kiedy im się to udaje i sytuacja wydaje się opanowana, nagle padają strzały. Jedna z kul trafia Mikisa w głowę. Po dwóch godzinach agonii umiera. Miał zaledwie 23 lata.

Mordercą grecko-włoskiego narodowego rewolucjonisty okazał się Alvaro Lojacono, syn działacza Włoskiej Partii Komunistycznej i znanego ekonomisty. Został zidentyfikowany przez przyjaciół Mantakasa, jednak dzięki protekcji ojca udało mu się uciec z Rzymu na 2 lata. W tym czasie sąd pierwszej instancji uniewinnił go z „braku dowodów”, a on sam zaangażował się w działalność Czerwonych Brygad. W 1980 po ponownym rozpatrzeniu sprawy został skazany na 16 lat więzienia. Jednak dzięki temu, iż jego matka posiadała szwajcarskie obywatelstwo, ucieka najpierw do Algierii, a później do Szwajcarii. Pomimo faktu, iż za udział w kilku morderstwach otrzymuje kary więzienia, za zabójstwo Mikisa Mantakasa nie odsiedział ani jednego dnia…..

Mikis jest jednym z szeregu europejskich męczenników Narodowej Rewolucji. Do końca wierzył i walczył o Włochy oraz Europę wolne od marksistowskiego i liberalnego zagrożenia. „Żaden ideał nie realizuje się bez poświęcenia”. Mikis Mantakas  – Presente!

WT

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

Jeden komentarz

  1. Tradycyjnie już w Rzymie odbyły się uroczystości upamiętniające Mikisa. Wzięli w nich udział nasi przyjaciele z hiszpańskiego MSR:
    http://www.tribunadeeuropa.com/?p=15467

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*