Pracownicy plantacji wzięli sprawy w swoje ręce

Na plantacji herbaty w północno-wschodnich Indiach grupa zbieraczy podpaliła zabudowania należące do ich pracodawcy. Tak się niefortunnie zdarzyło, że w środku był szef ze swoją żoną. Do podpalenia doszło w Kunapathar w prowincji Assam, gdzie od kilku tygodni trwał spór pomiędzy pracownikami, a kierownictwem plantacji. Po tym jak nie udało się dojść stronom do porozumienia ok. 700 osób zgromadziło się przed domem właściciela plantacji i podpaliło zabudowania.

W związku z podpaleniem zatrzymano trzy osoby./BK/

Na podstawie: RMF24

Komentarz: W pogoni za zyskiem praca na plantacjach herbaty często przypomina czasy niewolnictwa. Pracownicy nie dość, ze pracują za grosze, to jeszcze pewnie w warunkach urągających wszelkim normom. Wzięli wiec sprawy w swoje ręce.

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy:

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

18 Komentarzy

 1. Wy to pochwalacie?
  Komuś nie odpowiadają warunki to się zwalnia.
  Załóżcie firmy,plantacje i możecie wtedy dyktować warunki.
  Wielcy antykapitaliści tylko nie wtedy jak trzeba tanio kupić ubrania/elektronikę lub w tym wypadku herbatę.

  No chyba,że podacie źródło mówiące,że szef ganiał za pracownikami z batem i wszędzie były uzbrojone patrole z psami.
  Skoro jednak doszło do takiego bandyctwa to uzbrojonych strażników nie było.

  Pod rządami motłochu gówno zostanie z plantacji i jak szarańcza przeniosą się gdzie indziej.
  Zachowanie godne anarcho-komuchów.

 2. Wielki kapitalista tylko pewnie w gimnazjum/liceum, no a w porywach, jak inni wyznawcy sekty kolibrów, na studiach finansowanych przez państwo lub na państwowej posadzie :)

 3. Ach… ci Kapitaliści, jedyne ci widzą to zło Socjalizmu, co jest faktem, tylko według ich każde zło to Socjalizm, i tu własnie zaczyna się problem, nieważne jak system byłby Kapitalistyczny to wszystkie wady zostaną przepisane Socjalizmowi, po prostu jest to zwykła paranoja, Socjalizm i Kapitalizm to zwykłe gówno w dwóch stronach tego samego medalu.

 4. „Komuś nie odpowiadają warunki to się zwalnia.”
  A co, jak człowiek nie ma wyboru? Właściciel sam jest sobie winny. to on się znęcał nad pracownikami, nie pracownicy nad nim.
  Nacjonalizm to troska o dobro całego Narodu, nie tylko garstki rządzących i najbogatszych.

 5. Albo pracowali za grosze i mieli złe warunki, albo i nie. Tego nie wiemy, a samo podpalenie również o niczym nie świadczy – szuje zdarzają się i wśród pracodawców, jak i pracowników, zarówno szef mógł ich gnębić i płacić grosze za które nie da się przeżyć jak i jakiś ,,obrońca praw robotników” podjudzić – a to są ludzie prości, niewiele trzeba by ich rozgrzać. Poza tym – sytuacja identyczna jak z producentami zabawek w Chinach. Wielu płacze nad losem robotników, ale nie przeszkadza im to wspierać złych kapitaluchów zakupami. Mam nadzieję, że przedmówcy tak nie robią.

 6. @waclawius, a skąd wiesz że nie było tak, że pracodwca był spoko, a przeciwko niemu podjudził ich jakiś wyznawca leninizmu? Szczerze będę wdzięczny za źródło.

 7. QQ
  W Indiach ludzie nie mają wyboru. To jest nowoczesne niewolnictwo. Polega to na spłacaniu przez pokolenia długu, którego nie da się spłacić. Takie MFW w pigułce i bardziej drastyczne.

 8. Coś (lub ktoś) zjadło mi komentarz. Więc streszczając – skąd wiemy, że nie było tak iż to szef był spoko a pracownicy chcieli z niego zedrzeć, nie dał się to spalili mu dobytek? Szuje są i wśród pracodawców, i wśród pracowników.

 9. Desperacja, wyzysk, rodzą przemoc, akcja rodzi reakcję. Nie popieram jednak takich rozwiązań i sprawcy podejrzewam poniosą karę. Po to jest państwo i sądownictwo, aby wymierzać sprawiedliwość. Eliminacja samosądów to zdobycz cywilizacyjna.
  Zabawne jak zwykle są „argumenty” liberastów wszelkiej maści. Ot, pierwszy z rzędu i później powtórzony: „Wielcy antykapitaliści tylko nie wtedy jak trzeba tanio kupić ubrania/elektronikę lub w tym wypadku herbatę.”
  Poziom jak zwykle w przypadku koliberałków utrzymany. Na ile się orientuję czytając wypociny tego środowiska, to na całym świecie, poza enklawami w postaci bloga i profilu na fejsbuku pewnego polityka, panuje złowieszczy „socjalizm”. Tak więc kupując elektronikę czy ubrania, wspieramy „socjalizm”, a ci bojkotujący zakupy są „antysocjalistami” :mrgreen: Mam nadzieję, iż liberaści będąc konsekwentnymi i prawdziwymi antysocjalistami bojkotują również państwowe szkolnictwo, ba całe otoczenie tego „socjalistycznego” państwa, jakim jest III RP, a więc sklepy w których pracownicy otrzymują płacę minimalną, puby, w których nalewa się piwo obłożone akcyzą, która trafia później na ten „wielki” socjal. To tyle w kwestii odbicia piłeczki w stronę absurdu i absurdalnych argumentów w dyskusji, która jak pokazuje doświadczenie, straciła już dawno sens i szkoda na nią czasu. Dziwię się na co liberaści liczą uprawiając np. tutaj swoje nędzne misjonarstwo. Na sympatię, zrozumienie? Marzenia.
  Wszystkiego dobrego w Nowym roku życzę wszystkim :)

 10. Dyskusja trochę daremna, bo opiera się na wiedzy o tych wydarzeniach opartej na notce z jakiegoś radia.

 11. „Komuś nie odpowiadają warunki to się zwalnia.
  Załóżcie firmy,plantacje i możecie wtedy dyktować warunki.”

  Grubo, znowu atak nawiedzonych kolibrów. Polecam skończyć gimnazjum / liceum, mniej czytać bloga pewnego króla i posmakować prawdziwego życia. Socjalizmu nigdzie nie ma, problemem jest właśnie kapitalistyczny wyzysk. Kapitalizm tworzy z ludzi zwykłe maszyny pozbawione godności i człowieczeństwa które w momencie najmniejszego sprzeciwu można zawsze wymienić. Wszyscy którzy kiedykolwiek pracowali wiedzą jak wyglądają realia „prawideł wolnego rynku”. Pozdrawiam korwinistów.

 12. Tych nawiedzonych kolibrów jest bardzo dużo w ONR i MW. Ostatnio miałem z nimi wymianę poglądów na temat solidaryzmu społecznego i narodowego. Według nich wszyscy co są za solidaryzmem społecznym i narodowym to komuna, socjaliści, lewacy. Radziłem im poczytać program społeczny , gospodarczy międzywojennego obozu narodowego – OWP , SN, ONR, RNR – to dopiero był socjalizm……..

  NAPRZÓD – C.W.P

 13. Bliskie są mi idee wolnego rynku, ale potępiam lekceważenie ludzi jako istot ze względu na ich słabszą pozycję materialną. Co dajemy światu, to do nas wraca. Podpalenie to rzeczywiście akt desperacji którego nie powinno mieć miejsca. Tyle że chcąc nie chcąc światem rządzi kult siły przejawiający się poprzez dorobek kulturowy, wychowanie jednostek i relacje międzyludzkie które są w stanie tłumić paradoksalnie zakusy silnijszych wobec słabszych czy kurew wobec uczciwych ludzi.
  Ludzie zawsze mogą się dogadać nawet jeśli firma ma problemy finansowe, a pracownicy mogą nawet stanąć w jej obronie i nie są potrzebne jakieś aksjomaty. Dobrym przykładem jest Malma Michela Marbota o której szerzej możecie poczytać sobie na łamach bloga Kamila Cebulskiego (kapitalisty, który aktualnie robi biznes edukacyjny w Afryce, zarabiając pomaga czarnym). Dlatego powinny być przepisy prawne które wyznaczają własność prywatną, ale również prawo zobowiązujące pracodawcę i pracowników do dotrzymywania umów i jak ktoś sobie nagrabił to tak poprostu należy mu się wpierdol, tak jak na ulicy gdzie są dość proste zasady.
  Każdy otwarty na rzeczywistość wie że etyka bzinesu zwłaszcza w Polsce ma się źle, prawie że jej w ogóle nie ma (dużo o tym mówił Roman Kluska, za którym stoi kolejna tragiczna historia o wiadomych powiązaniach zżerającą polską przedsiębiorczość po dzisiejszy dzień).
  Dlatego nie znając kulisów sprawy wolałbym aby piewcy kapitalizmu wstrzymywali się od opiniowania niesprawdzonych faktów bo tylko kompromitują ideę.
  Rodzi się pytanie czy w RPA biali plantatorzy również dopuszczają się nadużyć wobec czarnych?

 14. @Herbata

  Zgłoś się z takimi uwagami do Mariana Kowalskiego.
  Ma własną firmę i pewnie będzie z to uważany za szuję i podłego kapitalistę.
  Spytajcie czy pracownikom pozwala wchodzić na głowę…czy wszystkie te nerwy po nocach jako właściciel własnego biznesu ma po to żeby się dorobić (przecież to karygodne) czy żeby wiecznie dokładać do biznesu.

  Może dla was ideał pracy to właśnie jak za komuny. Iść, wypić, pospać za maszyną,a jak będą chcieli wyjebać to postraszyć strajkiem.
  Dlatego u nas produkcja wyglądała tak jak wyglądała,a cały postęp z którego teraz WSZYSCY korzystacie to głównie dzięki zgniłemu kapitalizmowi.
  Zresztą teraz w USA jest korporacjonizm o który tak walczycie. Widać jak tam teraz jest.

  Jeszcze jedno herbatka. Zapierdalam od lat i widzę co się dzieje…jednak nie wrzucam na prywaciarzy bo siedź baranie po nocach nad kontaktami,wycenami i żeby pracownikom zapewnić zajęcie żeby mieli za co wyżyć.

 15. @QQ
  „Zgłoś się z takimi uwagami do Mariana Kowalskiego”
  A kto to taki? Jakiś wielki autorytet?
  „Może dla was ideał pracy to właśnie jak za komuny. Iść, wypić, pospać za maszyną,a jak będą chcieli wyjebać to postraszyć strajkiem”
  Ciekawe. Jeszcze jakieś fajne teoryjki i dyskusje z własnymi tezami?
  „Zresztą teraz w USA jest korporacjonizm o który tak walczycie”
  Wow, długo na tym myślałeś? Nie, no takie wnioski to trzeba w „Financial Times” opublikować!
  „jednak nie wrzucam na prywaciarzy”
  A ktoś wrzuca w ogólności? Rozmawiamy o jednym konkretnym przypadku. Znowu dyskutujesz z własnymi tezami.
  „baranie”
  Nie musiałeś się demaskować że jesteś z onr lub innego knp ;)

 16. Ja jestem przeciwko komunizmowi, a z tego, co wiem w Indiach leniniści oraz maoiści mają bardzo silną pozycję to też nie można zapominać o kontekście pewnych wydarzeń. Poparcie lub sprzeciwienie się (z punktu idei) pewnym faktom winno zależeć od takiego faktycznego kontekstu – inaczej to jest dogmatyzm. Nawet taki Mussolini, które zaczynał od partii socjalistycznej z czasem zrozumiał, że nienawiść i konflikt klasowy prowadzi do rozbicia jedności narodowej dlatego potrzebna jest współpraca między burżuazją i robotnikami. We Włoszech potentaci przemysłowi nie zostali wywłaszczeni jakby tego chciała stalinowska zaraza, a narzucono im pewne ograniczenie. M.in. z tego powodu faszyści rozbijali strajki, wywoływane przez lewicową zarazę, czy w Polsce ONRowcy strzelali do 1 majowych pochodów.

  Zarówno kapitaliści powinni zrozumieć, że zysk nie może ciemiężyć pracy oraz robotnicy muszą uszanować pozycję właścieli dzięki, którym kraj się rozwija. Hierarchie społeczne i ekonomiczne wynikają z prawa naturalnego ergo są zgodne z bożym zamysłem to też dążenie do podważenia ich stanowi wyraz ludzkiej pychy.

 17. „Zresztą teraz w USA jest korporacjonizm o który tak walczycie”
  Hehe, jednak i tak przeceniłem możliwości intelektualne interlokutora. Ale to podejrzewam norma w środowisku dla którego np. NOP to „socjaliści”, Nacjonalista.pl to „bolszewicy”, którzy chcą zapewne znieść własność prywatną i w ogóle :) Takie głupoty pewnie wciskają tym biednym młodym ludziom w mundurkach ze składnicy. Tak jak wspomniałem wcześniej, szkoda czasu na dyskusję.
  Garść linków na koniec da fanów rekonstrukcyjnych sekt okołogiertychowych zwanych szumnie „rn”, tylko ostrzegam – „komuna i socjalizm”:
  http://www.nacjonalista.pl/2011/06/29/narodowo-radykalna-odpowiedz-na-marksizm-i-liberalizm/
  http://www.nacjonalista.pl/kategorie/artykuly/ekonomia-artykuly/
  http://www.nacjonalista.pl/2012/11/29/wspolczesny-nr-i-trzecia-pozycja-w-opracowaniach-naukowych/
  http://www.nacjonalista.pl/2012/12/18/krzysztof-karczewski-wizje-panstwa-w-koncepcjach-ideowo-programowych-wybranych-polskich-ugrupowan-nacjonalistycznych/

 18. Socjal Patriota – czy Twoje postrzeganie świata ogranicza się do stwierdzenia, że skoro nie ma socjalizmu to jest „kapitalistyczny wyzysk”?

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*