Rybnik: Spotkanie z twórcami filmu „Historia Roja”

Stowarzyszenie Kibiców „Zielono-Czarny ROW Rybnik” wraz z Domem Kultury Chwałowice mają przyjemność zaprosić państwa na spotkanie z twórcami filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” połączone z pokazem roboczej kopii dzieła. Spotkanie, które odbędzie się dnia 9 marca 2012 r. o godzinie 18:00 w Domu Kultury Chwałowice jest elementem akcji „Ratujemy Roja” mającej na celu zebranie funduszy brakujących do ukończenia produkcji. Gościem specjalnym będzie reżyser filmu, Pan Jerzy Zalewski, który opowie m.in. o problemach jakie wiążą się ze zrealizowaniem obrazu, który przed współczesnym widzem odkrywa tajemnice powojennej konspiracji-dzieje Żołnierzy Wyklętych.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określamy tych wszystkich dla których II Wojna Światowa nie skończyła się w 1945 roku! Jest to szereg konspiracyjnych organizacji, które za swój cel obrały walkę z sowieckim okupantem tocząc ją od wybuchu wojny aż do 1963 roku kiedy zginął ostatni z Wyklętych – Józef Franczak ps. „Lalek”. Szeregi zbrojnego podziemia antykomunistycznego zasilały w głównej mierze pozostałości Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz wielu mniejszych organizacji powstałych u schyłku, bądź tuż po wojnie. Sowieccy okupanci zwalczając opór stawiany wobec narastającej sowietyzacji Polski uciekali się zarówno do akcji zbrojnych jak i propagandowych w wyniku czego w świadomości powojennego społeczeństwa utrwaliły się mity o „skrytobójcach z AK” czy „faszystach z NSZ”. Ogromna większość z nich zginęła czy to z bronią w ręku czy też była sądzona w pokazowych procesach, gdzie skazywano ich na karę śmierci.

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , ,

Podobne wpisy:

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*