ACTA – rząd zdecydował za nas

Środowiska internetowe w Polsce są niemile zdziwione tym, że prace wokół zaakceptowania ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) postępowały w Polsce poza konsultacjami i w sposób nie do końca jawny.

Na świecie toczy się merytoryczny spór o to, jak z jednej strony zapewniać powszechność i łatwość dostępu różnych treści w internecie, a z drugiej strony dbać o prawa własności, o własność intelektualną i przeciwdziałać piractwu.

Porozumienie ACTA zostało już zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii. Czeka obecnie na ratyfikację przez Parlament Europejski. Podpisanie umowy przez poszczególne kraje – w tym przez Polskę – oznacza jednak zgodę na zmianę niektórych przepisów karnych w prawie krajów członkowskich.

Podpisanie dokumentu ma wprawdzie nastąpić 26 stycznia, jednak z powodu protestów na świecie może się to przesunąć.

Lista manifestacji w całej Polsce: http://www.nacjonalista.pl/2012/01/23/nie-dla-acta-demonstracje-w-calej-polsce/

CZYM JEST ACTA:
W największym skrócie, jest to międzynarodowy pakt który, w założeniu o bardzo pozytywnym działaniu, może skutkować w realnej cenzurze internetu i niebezpiecznym ograniczeniu funkcjonalności takich serwisów jak YouTube, Twitter, Facebook etc. Więcej na ten temat można dowiedzieć się między innymi w tych miejscach:

DLACZEGO PROBLEM JEST POWAŻNY?
Ponieważ Polska już 26 Stycznia (tak, za mniej niż tydzień!) ma w planach podpisanie tego paktu, jednocześnie godząc się na związane z nim pomysły i plany.

CO MOŻEMY ZROBIĆ?

Na szczęście, aby pakt ten przeszedł, musi zostać przegłosowany w Parlamencie Europejskim. Tutaj wkraczamy my, internauci z Polski, którzy cenią wolność internetu i, będąc przeciwni piractwu i zabronionym praktykom, uważają że Niecenzurowa Sieć to nie tylko jedno z najważniejszych osiągnięć teraźniejszości, ale również jedyna droga w przyszłość.

Sytuacja nie wygląda dobrze, ale biadoleniem nic nie zdziałamy. Dlatego już teraz wykonaj następujące kroki:

1) przygotuj treść swojego apelu do polityków. Pamiętaj, aby brzmiał oficjalnie, unikaj kolokwializmów, zadbaj o odpowiedni ton. Podkreśl jak ważny jest dla Ciebie, i dla świata, wolny internet i zacytuj argumenty z materiałów o ACTA które najbardziej do Ciebie przemówiły.
2) wybierz przynajmniej kilku europarlamentarzystów, i wyszukaj ich dane kontaktowe – możliwie nie dane do ich biur, a raczej te teoretycznie bezpośrednie (lista naszych przedstawicieli w europarlamencie poniżej)
3) wyślij im wiadomość, prosząc o to, by zagłosowali przeciw ACTA

Jeśli wiele osób wykona te kroki, być może nadal nie uda się nam osiągnąć celu – ale gdy opadnie pył i okaże się czy ACTA przeszła, czy też nie, każdy z was będzie mógł powiedzieć, że nie siedział z założonymi rękoma i zadziałał wtedy, gdy była taka potrzeba.

Zaproście znajomych, przyjaciół, rodzinę. Im nas więcej, tym większą siłę stanowimy.

LISTA POLSKICH EUROPARLAMENTARZYSTÓW:

Piotr Borys, lubin.biuro@wp.pl
Jerzy Buzek, js@buzek.pl
Róża Thun, biuro@rozathun.pl
Małgorzata Handzlik, http://www.malgorzatahandzlik.com/component/option,com_contact/Itemid,67/
Jolanta Hibner, biuro@hibner.pl
Danuta Huebner, http://www.danuta-hubner.pl/kontakt.html#formularz_kontaktowy
Danuta Jazłowiecka, biuro.opole@jazlowiecka.pl
Sidonia Jędrzejewska, biuro.poznan@sidonia.pl
Filip Kaczmarek, marek.sternalski@filipkaczmarek.pl
Lena Kolarska-Bobińska, lenalubelska@lenalubelska.pl
Janusz Lewandowski,
Krzysztof Lisek, krzysztof.lisek@europarl.europa.eu
Elżbieta Łukacijewska, http://www.lukacijewska.pl/pl/kontakt/napisz
Bogdan Marcinkiewicz, biuro@bogdanmarcinkiewicz.pl
Sławomir Nitras, slawomir.nitras@europarl.europa.eu
Jan Olbrycht, biuro@janolbrycht.pl
Jacek Protasiewicz, michal.kaczmarek@platforma.org
Jacek Saryusz-Wolski, jacek.saryusz-wolski@europarl.europa.eu
Joanna Skrzydlewska, biuroposelskie@skrzydlewska.eu
Bogusław Sonik, boguslawsonik@boguslawsonik.pl
Rafał Trzaskowski, rafal.trzaskowski@europarl.europa.eu
Jarosław Wałęsa, http://www.jaroslawwalesa.pl/kontakt/biura-poselskie
Paweł Zalewski, pawel.zalewski@europarl.europa.eu
Artur Zasada, http://arturzasada.pl/category/kontakt/
Tadeusz Zwiefka. tadeusz.zwiefka@europarl.europa.eu
Adam Bielan, biuro@bielan.pl
Tadeusz Cymański, tadeusz_cymanski@poczta.onet.pl
Ryszard Czarnecki, ryszard.czarnecki@europarl.europa.eu
Marek Gróbarczyk, marekjozef.grobarczyk@europarl.europa.eu
Michał Kamiński, dgrzebielucha@gmail.com
Paweł Kowal, biuro@pawelkowal.pl
Jacek Kurski, http://www.kurski.net/page4.php
Ryszard Legutko, biuro@rlegutko.pl
Marek Migalski, http://www.migalski.eu/contact
Mirosław Piotrowski, http://piotrowski.org.pl/kontakt/
Tomasz Poręba, biuro.rzeszow@tomaszporeba.pl
Konrad Szymański,
Jacek Włosowicz,
Janusz Wojciechowski,
Zbigniew Ziobro. biuro@zbigniewziobro.pl
Lidia Geringer de Oedenberg, biuro@lgeringer.pl
Adam Gierek, gierek@interia.eu
Bogusław Liberadzki,
Wojciech Olejniczak, wojciech.olejniczak@europarl.europa.eu
Marek Siwiec, jacek.krawczykowski@mareksiwiec.pl
Joanna Senyszyn, http://senyszyn.blog.onet.pl/
Janusz Zemke. janusz.zemke@op.pl
Jarosław Kalinowski, eurobiuro.warszawa@kalinowski.pl
Andrzej Grzyb, andrzej.grzyb@europarl.europa.eu
Czesław Siekierski

Alternatywą dla tej akcji jest np. podpisanie Petycji w tej sprawie, co można zrobić za pośrednictwem Facebooku pod tym adresem: http://www.petycjeonline.pl/petycja/nie-dla-acta-nie-zgadzam-na-podpisanie-umowy-miedzynarodowej/608 Oczywiście jeśli wysyłasz e-maila do parlamentarzystów, możesz również podpisać się tutaj. Jedno drugiemu nie zaszkodzi.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/288668957857948/

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.



Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , ,

Podobne wpisy:

  • 31 października 2012 -- Coraz większa cenzura internetu
    Na konferencji pt. "Mowa nienawiści w Internecie: jak z nią walczyć?" prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że podpisał wytyczne dla prokuratorów w sprawie ścigania tz...
  • 22 sierpnia 2012 -- Bogusław Koniuch: Walka o cenzurę internetu trwa
    Od dłuższego czasu możemy obserwować próby cenzorowania internetu. Próbowano wprowadzić zapisy ACTA, za których wprowadzenie odpowiadaliby w dużej mierze europarlamentarzyści z PIS...
  • 27 lipca 2012 -- Wolność słowa według Facebooka
    James Holmes, człowiek który 20 lipca zamordował z zimną krwią 12 osób, a ranił kolejnych 58, doczekał się już kilkudziesięciu "fanpejdży" na Facebooku. Na najbardziej popularnej s...
  • 11 czerwca 2012 -- Plany inwigilacji Internetu
    Bruksela chce wprowadzić system identyfikacji internautów oraz tzw. e-dowody tożsamości. Wprowadzenie systemu ma spowodować, że np. internetowe czaty wymagałyby weryfikacji użytko...
  • 1 lutego 2011 -- Rusza parlamentarny zespół ds. monitorowania internetu
    Już w ten piątek będzie miało miejsce pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. monitorowania internetu. Nowy "organ" będzie nosił dumną nazwę Zespołu ds. Promocji Wolności Pr...
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Komentarzy

  1. https://www.torproject.org/ i te całe ACTA będzie nas mogło pocałować.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*