Relacja z projekcji najnowszego filmu Grzegorza Brauna pt. „Eugenika”

fot. Tomasz Kostyła

Dnia 20 stycznia b.r. o godz. 16.00 w Parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu, odbyła się przedpremierowa projekcja najnowszego filmu Grzegorza Brauna pt. „Eugenika”. To kolejny dokument tego wrocławskiego reżysera, który tym razem opowiada o eugenicznych i rasowych planach pewnych elit wobec ludzkiej populacji. Autor filmu porównuje teorie amerykańskich eugeników, ich późniejsze- masowe zastosowanie tych praktyk w III Rzeszy, a także konsekwencje takich działań oraz wizje współczesnych elit naukowych, kiedy eugenika przekształciła się w genetykę. Pokaz filmu zgromadził ok. 300 osób. Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem.

Film Grzegorza Brauna nawiązuje w pewnym stopniu do książki Edwina Blacka (w filmie wypowiada się on wielokrotnie) pt „Wojna przeciw słabym- eugenika i amerykańska kampania na rzecz stworzenia rasy panów” (Wydawnictwo MUZA). Ta publikacja trafiła do czytelnika w roku 2004. Autor, dziennikarz i historyk, przedstawił bardzo wyczerpująco historię ruchu eugenicznego, ich twórców, metody działań naukowych; a także opisał zastosowanie eugeniki w praktyce. Książka Edwina Blacka stanowi, jak do tej pory, jedno z najlepszych opracowań z tej dziedziny.

Tekst oraz zdjęcia: Tomasz J. Kostyła

Podoba Ci się nasza inicjatywa?
Wesprzyj portal finansowo! Nie musisz wypełniać blankietów i chodzić na pocztę! Wszystko zrobisz w ciągu 3 minut ze swoje internetowego konta bankowego. Przeczytaj nasz apel i zobacz dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia: APEL O WSPARCIE PORTALU.

Siepomaga.pl: wolontariat, pomoc dzieciom, potrzebującym, zwierzętom
Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

Comments

Komentarzy